Rusya ve Almanya arasındaki ‘ticaret kopuşu’ finansal şoka neden olabilir: S&P Global

0


S&P Global’in baş ekonomisti Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya ile Almanya arasında bir “ticaret kopuşu” olması durumunda finansal bir şokun kapıda olabileceği konusunda uyardı.

Paul Gruenwald, CNBC’nin “Squawk Box Asia”ya verdiği demeçte, “Olumsuz bir senaryoya baktığımızda … bunu oynamanın birkaç farklı yolu var ama makro iğneyi gerçekten hareket ettirecek olanın Rusya ile Avrupa arasındaki bir tür ticaret kopuşu olduğunu düşünüyoruz.”

Bu sadece doğalgazı kesmek değil – Almanya’nın satın almayı bırakması veya Rusya’nın kesmesi” dedi.

Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, ABD, Japonya ve Kanada da dahil olmak üzere birçok dünya gücü, Moskova’yı yaptırımlarla vurdu. Avrupa Birliği, Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamayı düşünüyor ve sonunda Rus gazına olan bağımlılığını üçte iki oranında azaltma sözü verdi..

Rusya kendi adına bunu talep etti. sözde “düşmanca” ülkeler gaz için ruble ödüyorRusya’yı Ukrayna’daki sebepsiz saldırılarından dolayı tecrit etmek için tasarlanmış ağır ekonomik yaptırımlar uygulayanlara atıfta bulunuyor.

bu Avrupa Birliği doğalgazının yaklaşık %40’ını Rus boru hatlarından alıyor ve bunun yaklaşık dörtte biri Ukrayna’dan geçiyor. Almanya Doğal gazının yaklaşık yarısını Rusya’dan alıyor.

Bu, daha düşük GSYİH, daha düşük istihdam, daha düşük güven ile beslenir – ve sonra bundan bir tür makro finansal şok alırız.

Paul Gruenwald

baş ekonomist, S&P Global

Gruenwald şunları ekledi: “Enerji kompleksimiz var, emtia fiyatlarımız var, Avrupa’nın ithal ettiği nikel ve titanyum gibi endüstriyel girdilerimiz ve bunun gibi başka şeyler var.”

Araştırma ve danışmanlık firması Wood Mackenzie ayrıca, küresel ticaretin muhtemelen kriz tarafından değiştirilmesiyle küresel ekonominin “daha kalıcı değişikliklere” uğrayabileceği konusunda uyardı.

Araştırma direktörü Peter Martin Salı günü bir notta, “Covid-19 salgını tedarik zincirlerini kısaltma ihtiyacını vurguladıysa, Ukrayna’daki savaş güvenilir ticaret ortaklarına sahip olmanın önemini vurguluyor” dedi.

“Bu güçler, küresel ticaretin kalıcı bir yeniden düzenlenmesine yol açabilir. Küresel ekonomi daha bölgesel hale geliyor – ‘güvenilir’ ortaklarla daha kısa tedarik zincirleri.”

Almanya ve Rusya arasındaki ticaret

Cevap bırakın