sesli sohbet

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli kısa duygusal Çanakkale Zaferi mesajları

Bu uğurda yaklaşık 300 bin askerimizin şehit olduğu Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü. Türk devletinin bağımsızlığa doğru attığı ilk adımlardan biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin duygulu ve resimli sözleri haberimizde. İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamalarından resimli mesajlar

abone

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü. Çanakkale’nin 1915’te kazandığı zaferin 108. yıl dönümü 18 Mart’ta kutlanacak. 300 bine yakın kahraman askerimizin şehit olduğu 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin mesajları ve 18 Mart’ın hareketli resimli sözleri haberimizde.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin önemi nedir?

Osmanlı Devleti içeriden yok olurken, Avrupa devletleri tarafından “hasta adam” olarak nitelendirilirken, bu devletler Osmanlı Devleti’nin boğazlardaki devletinden güç alarak Osmanlı Devleti’ne savaş açmışlardır.

Osmanlı topraklarına dört bir yandan saldıran İngiltere, İtalya, Fransa ve Rusya’ya karşı Türk milleti, yalnız askeri birliklerle değil, elindeki bütün kadın ve erkek silahlarıyla da kendisini savunmuştur.

Kahraman Türk ordusu, Çanakkale cephesinde verdiği destansı mücadeleyle sadece kendi tarihini değil, dünya tarihini de değiştirdi. Çanakkale cephesinde alınan zaferle birlikte dünyadaki tüm güç dengeleri değişmiş ve Türk milletinin ne kadar korkusuz olduğunu tüm dünya devletleri görmüştür.

Çanakkale savaşında neler yaşandı, önemi?

Çanakkale Muharebesi veya Çanakkale Muharebesi, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda yapıldı. İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında yapılan kara ve deniz savaşlarına Çanakkale Savaşları adı verildi.

İtilaf Devletleri’nin amacı, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u almak, ardından İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nı kontrol altına almaktı. Aynı zamanda Rusya ile ikmal ve askeri ikmal yolunu açmak isteyen İtilaf Devletleri, İtilaf devletlerini zayıflatmak için önce Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdir. Çanakkale’yi alamayan İtilaf güçleri geri çekilmek zorunda kaldı. Bu muharebelerde her iki taraf da büyük kayıplar verdi.

18 Mart Çanakkale Zaferi Atatürk’ün sözleri:

* Çanakkale zaferi Türk askerinin manevi gücünü gösteren bir hayret ve tebrik örneğidir. Emin olun ki Çanakkale savaşını kazanan bu yüksek ruhtur.

* Burada benimle birlikte savaşan askerler şunu kesin olarak bilmelidirler ki bize bahşedilen şerefi tamamlamaktan geri adım yoktur. Uyku ve dinlenme arayışının sadece bizi değil tüm milletimizi bu dinlenmeden sonsuza kadar mahrum edeceğini hepinize hatırlatırım.

* Ben sana saldırmanı emrediyorum, ölmeni emrediyorum. Ölümümüze kadar geçen sürede yerimize başka kuvvetler geçer, başka komutanlar hakim olabilir.

* Kutsal vatan toprakları için gönüllü olarak canlarını verdiler ve Çanakkale savaşlarının kaderini değiştirdiler. Burada geçirilen her saniye, kullanılan her an, ölen her asker Türk vatanının ve milletinin kaderini çizmiştir. Kara savaşlarına katılan ilk birlik olan 57. Alay, vatanseverliğin ne olduğunu insanlığa göstermiştir. Bu kahraman Alayı hayranlık, minnet ve rahmetle anıyorum.

* Siperler arası 8 metre. Yani ölüm kesindir. 3 dakika önce gelen tümen şehit oldu. Yeni gelenler bunu biliyor ve 3 dakikada şehit olacağını biliyor. Ama ne ilerleme! Sallamak yok, durmak yok, bir an bile geriye bakmak yok. Okumayı bilen elinde Kur’an okur, bilmeyen ise kelime-i şehâdet taşır. Yakında öleceğini bildiği için gözünü kırpmadan ifade vermeye gider. Çanakkale savaşlarının zaferini sağlayan milletimizin ve askerlerinin bu büyük ruhudur.

18 Mart Çanakkale Zafer Mesajları

“Düşmanda imkan, Mehmetçikte iman vardı. Çanakkale’yi yaşanmaz kılan da buydu…” Vatanı için canını siper eden, cesaretiyle destanlar yazan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…

Ekmek yoktu. Kara yoktu, Çanakkale’yi sırtında taşıdı. Mangal yürekli bir onbaşı.. Çanakkale Zaferimizin 104. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Seyit Onbaşı’yı ve Çanakkale’ye geçilmez diyen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Malazgirt’te Alpaslan’ın dilinde, Surlarda Ulubatlı’nın elinde, Çanakkale Cihadı yılında; Yer kan kırmızı, ay yıldız beyaz, o mübarek bayrak, işte bayrak! 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlu olsun.

Yeryüzünü vatan yapan şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz. 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlu olsun. 18 Mart’ta Çanakkale şehitlerini minnetle anıyoruz.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünde tüm kahraman ecdadımızı sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhun şad olsun, Çanakkale geçilmez.

Ay-Yıldız’a sahip çıkanlar… Bu vatan size minnettar. 18 Mart’ta Çanakkale şehitlerini minnetle anıyoruz.

Türklerin boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiğimiz büyük zaferin yıl dönümünü saygıyla anıyorum.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku