sesli sohbet

AB, NATO ve BM'ye Yunanistan mektubu!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun imzasıyla 25 Avrupa Birliği (AB) başkentine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Sürekli Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderildi.

YUNANİSTAN’IN HUKUKSUZ EYLEMLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Mektupta, Yunanistan’ın hukuksuz eylemlerine ve maksimalist taleplerine de dikkati çekildi. Mektupta, Ege Denizi’nde birbiriyle yakından bağlantılı ve ilişkili bir takım problem bulunmuş olduğu, bu sorunların, kara sularının ve ulusal hava sahasının genişliği, kıta sahanlığı ve kara sularının sınırlandırılması, Doğu Ege Adaları’nın gayriaskeri statüsünün ihlali, geçerli internasyonal antlaşmalarla egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar ile SARFIR ve NAVTEX benzer biçimde hizmet sahaları olduğu vurgulandı.

Yunanistan’ın, Ege’deki kara sularının genişliğinin 6 deniz mili olmasına karşın, 10 deniz mili hava sahasına haiz bulunduğunu iddia etmiş olduğu vurgulanan mektupta, Yunanistan’ın başka hiçbir ülke tarafınca tanınmayan, örtüşmeyen kara suları ve hava sahası sınırlarına haiz dünyadaki tek ülke bulunduğunun altı çizildi.

“YUNANİSTAN DİYALOGDAN KAÇINIYOR”

Öte taraftan mektupta, Türkiye’ninEge meselelerinin iki ülkenin temel hak ve meşru çıkarlarının karşılıklı olarak tanınmasıyla internasyonal hukuk çerçevesinde çözülebileceğine inanılmış olduğu aktarıldı. Mektupta, Türkiye’nin diyalog ve iş birliği yanlısı tutumuna karşın Yunanistan’ın diyalogdan kaçındığı, gerginliği tırmandırdığı ve AB’yi Ege sorunlarının bir parçası haline getirmiş olduğu de yer aldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku