sesli sohbet

AB: Türk vatandaşlarına verilen vizelerin oranı düzenli şekilde artıyor

Avrupa Birliği (AB), Schengen vizesi başvurularındaki ret oranlarında görülen artışın dünya genelinde görüldüğünü belirterek, “Bu yalnız Türkiye’ye özgü bir durum değildir. Vize ret oranlarındaki artış tüm dünyada gözlenen genel bir eğilimdir.” ifadesini kullandı. AB yetkilileri, AA muhabirinin sorusu üstüne vize ret oranları ve AB ülkelerince verilen Schengen vizeleri hakkında data paylaştı. AB Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper’in verdiği bilgiye bakılırsa, Türkiye’deki AB ülkelerinin konsoloslukları dünyada en yüksek vize başvurusu alan konsolosluklar içinde ilk 3’te içeriyor. AB konsoloslukları, Türkiye’de 2019’da 900 bin, 2020’de Çin’den fazla olarak 229 bin, 2021’de 272 bin müracaat aldı. Bu yıl fazlaca daha yüksek sayılara ulaşılması umut ediliyor. Hipper, Kovid-19 salgınının dünya genelinde Schengen vizelerine yönelik talepte büyük düşüşlere niçin bulunduğunu hatırlattı.

Buna bakılırsa, 2019’da 17 milyon olan müracaat sayısı 2021’de 3 milyona indi. Ek olarak neredeyse tüm konsolosluklar personel sıkıntısı çekti ve operasyonel kesintilerle karşılaştı. Salgındaki hafiflemeden sonrasında şu anda Schengen vizesine talep tekrardan artıyor. Sözcü Hipper, bunun kimi zaman vize işlemlerine tesir ettiğini belirterek, “Bu yalnız Türkiye’ye özgü bir durum değildir.” ifadesini kullandı ve şunları aktardı: “Vize ret oranlarındaki artış tüm dünyada gözlenen genel bir eğilimdir. Türkiye’deki yüksek vize ret oranları da dünya genelindeki bu eğilimi takip etmektedir. Türkiye’de 2021’de yüzde 16,9 olan ret oranı, yüzde 13,4 olan küresel ortalamanın birazcık üzerindedir.

Öteki taraftan Türk vatandaşlarına verilen fazlaca girişli vizelerin oranı düzenli şekilde artmaktadır. 2014’te yüzde 58,1 olan oran 2021’de yüzde 82,6 olmuştur. Bu oranın küresel averajı aynı yıl yüzde 71,7’dir. Bu hem başvuranların hem de konsoloslukların üstündeki yükü azaltan fazlaca pozitif bir gelişmedir.” Hipper, Türk makamlarının yanı sıra Erasmus öğrencileri ve kamyon şoförleri benzer biçimde bilhassa kısa süreli Schengen vizesi almak isteyen gruplarla düzenli temas halinde olduklarını bildirdi. “Hem de Türkiye’yi vize serbestisi mevzusunda daha çok ilerleme göstermeye çağrı ediyoruz.” ifadesini kullanan AB yetkilisi Hipper, noksan kriterlerin yerine getirilmesi için Türkiye’ye yardım etmek suretiyle somut teklifler yaptıklarını kaydetti.

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku