sesli sohbet

ABD-Almanya kavgası iyice ayyuka çıktı!

Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’ya hücum emri vermesinin üstünden 11 ayı aşkın bir süre geçti, Doğu Avrupa ülkesine gönderdikleri silahlarla savaşın kaderini değiştiren Batı bloğu el yükseltiyor.

Rus işgalciler aylardır ele geçiremedikleri kilit kent Bakhmut’u kuşatıyor. Ukrayna ordusu, Rus birliklerinin Bakhmut’un dörtte birini kuşattığını doğruladı. Son günlerde Ukrayna’nın doğusunda ilerleyen işgalcilerle Ukrayna ordusu içinde şiddetli çatışmalar var.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusların en azından Bakhmut’a giden ana ikmal hattını operasyonel kuşatmayla kesmeye çalıştığını bildiriyor.

Son 24 saatte Bakhmut’un güneybatısındaki Stupochki köyü çevresini ele geçirmek isteyen Rus işgalciler püskürtüldü. Söz mevzusu köy Bakhmut ile Konstantinovka şehrini birbirine bağlayan yolun üstünde bulunuyor ve Ukraynalılar için yaşamsal öneme haiz.

PUTİN’İN YENİ KUMARI

İşgali yakından takip eden Harp Araştırmaları Enstitütüsü (ISW) ise, paralı askerler Wagner Grubu’nun patronu Yevgeny Prigozhin’e karşı Putin’in bir kez daha kumar oynamaya karar verdiğini aktarıyor. Prigozhin’in paralı askerleriyle Bakhmut’u işgal etme sözünü aylardır yerine getiremediğini hatırlatan ISW, Rusya liderinin son haftalarda Ukrayna’da gerçekleştirdiği atamaları hatırlatıyor. Putin’in Soledar’ın işgal edildiğini duyurduğu 15 Ocak tarihindeki açıklamasında Wagner Grubu’na hiçbir atıfta bulunmadığını kaydeden ISW’ye gore, Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un işgal güçlerinin başına getirilmesiyle Prigozhin’in yıldızı da sönmeye başlamış benzer biçimde görünüyor.

Yevgeny Prigozhin, Rusya’daki hapishanelerden toplamış olduğu azılı suçluları af karşılığında cephe hattına sürdü sadece Bakhmut’u işgal edemedi. Gerasimov’dan ilkin işgal güçlerinin komutanlığını meydana getiren Sergei Surovikin ise Ukrayna’nın enerji ve tehlikeli sonuç altyapı tesislerine roket saldırıları taktiğini uyguladı. ISW’ye gore, Prigozhin ve Surovikin’in başarısızlığa uğramasıyla Putin yeniden Sergey Şoygu ve Valery Gerasimov’a umudunu bağladı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku