sesli sohbet

ABD basınından flaş iddia: Rusya ve İran ortaklaşa SİHA üretecek

Euronews‘in haberine nazaran; ABD ve öteki Batılı güvenlik kurumlarının istihbaratlarına dayandırdığı haberinde gazete, Rus ve İranlı yetkililerin kasım başlangıcında İran’da yaptıkları bir görüşmede anlaşmaya son şeklini verdiklerini belirtti.

Gazeteye nazaran, mevzu hakkında data sahibi üç yetkili, Rusya ve İran’ın, üretimin aylar içinde başlamasına olanak tanıyabilecek tasarımları ve temel bileşenleri aktarma etmek için hızla hareket ettiğini söylemiş oldu. Rusya Müdafa Bakanlığı yorum talebine cevap vermedi.

”İRAN UKRAYNA SAVAŞINA DOĞRUDAN MÜDAHİL”

Ekim sonunda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, İranlı askeri personelin, Rusya’nın Kiev’i bombalamasına Kırım’da yardım ettiğini belirtmiş ve İran’ı muharebeye “direkt müdahil” duyuru etmişti.
Uzun süredir Rusya’nın İran’dan dron alabileceğine ilişkin uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Kirby, “Rusya, İran’dan almış olduğu SİHA’ları Kırım’a sevk etti. Bugün, Kırım’da konuşlu Rus askeri çalışanının İran pilotlarını kullandığını ve bunu Kiev’deki hava saldırılarında kullandıklarını teyit ediyoruz. İran askeri çalışanının Kırım’da sahada bulunduğunu ve bu operasyonlarda Rusya’ya yardım ettiğini biliyoruz” ifadesini kullandı.

Bu iddialara cevap veren İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ise Rusya’ya savaştan ilkin tabanca sattıklarını Ukrayna savaşı esnasında herhangi bir tabanca sevkiyatı yapmadıklarını belirtmişti. Abdullahiyan, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı harpte İran’a ilişkin insansız hava araçlarını kullandığı açığa kavuşursa bu mevzuya kesinlikle kayıtsız kalmayacağız” demişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku