sesli sohbet

ABD Başkanı Biden, İngiltere'deki vergi indirimi kararını eleştirerek

İngiltere Başbakanı Liz Truss’un vergi indirimi kararını değerlendiren ABD Başkanı BidenABD’nin ekonomisinin kuvvetli bulunduğunu, öteki ülkeler için endişelendiğini söyleyerek “Bunun hata bulunduğunu düşünen tek şahıs ben değildim. Bu politikaya katılmıyorum fakat karar İngiltere’ye kalmış” dedi.

“DÜNYANIN GERİ KALANI İÇİN ENDİŞELENİYORUM”

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın vergi indirimi planı hakkında değerlendirmede bulunarak ‘hata’ olarak vasıflandırdı. Truss’ın vazgeçmiş olduğu vergi indirimi planının yanlışlığına değinen Biden“Bunun hata bulunduğunu düşünen tek şahıs ben değildim. Bu politikaya katılmıyorum fakat karar İngiltere’ye kalmış” dedi. Doların gücünden kaygı duymadığını ve ABD ekonomisinin fazlaca kuvvetli olduğundan bahseden Biden, “Dünyanın geri kalanı için endişeleniyorum. Buradaki problem, öteki ülkelerdeki ekonomik gelişme ve sağlam siyaset eksikliği” ifadelerini kullandı.

“TRUSS VERGİ İNDİRİMİNİ İPTAL ETMİŞTİ”

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’ı görevden almasının arkasından yerine eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ı atamıştı. Truss düzenlenen basın toplantısında ekonomik gelişme mevzusundaki kararlılığını yineleyerek, “Düşük vergi, yüksek ücret, yüksek oranda büyümeli bir iktisat sunmak isterim. Putin’in Ukrayna’daki saldırılarının devam etmesi sebebiyle küresel ekonomik koşulların kötüleşmesi de söz mevzusu” demişti.

Truss, hükümetin eylül ayında açıklamış olduğu ’mini bütçe’ düzenlemelerinin bazı bölümlerinin piyasaların beklediğinden daha ileri ve süratli gittiğinin açık bulunduğunu belirterek, “Bundan dolayı şu anda misyonumuzu yerine getirme şeklimiz değişmeli. Piyasalara mali disiplinimizin güvencesini vermek için şimdi harekete geçmeliyiz. Önceki hükümet tarafınca planlanan kurumlar vergisindeki (yüzde 19’dan yüzde 25’e olan) artışın kalmasına karar verdim” ifadelerini kullanmıştı. Hükümetin geçtiğimiz ay yapmış olduğu açıklamada, önceki hükümetin 2023 için yüzde 19’dan yüzde 25’e çıkacağını açıklamış olduğu kurumlar vergisi artışı iptal edilmiş olduğu duyurulmuştu. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku