sesli sohbet

ABD Büyükelçisi Flake: ABD'nin Ege'de taraf tutma pozisyonu yok

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’in açıklaması paylaşıldı.

“TARAF TUTMA POZİYONU YOK”

“Son dönemde bana ABD’nin Ege’de güvenliğe ilişkin pozisyonunda bir değişim olup olmadığı sorusu yöneltiliyor. Bu soruya cevabım ‘hayır’. NATO müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan ile güvenlik alanındaki iş birliğimiz, ortaklardan biri lehine taraf tutmaya ya da dengeyi bozmaya yönelik bir tutuma dayanmamaktadır.” değerlendirmesinde bulunan Flake, şu anda ortak çabalarının, Rusya’nın Ukrayna’daki acımasız ve nedensiz savaşını sonlandırmaya odaklandığını aktardı.

Flake, Türkiye’nin bilhassa besin güvenliğini ileri bir noktaya taşıyarak, Ukrayna ile Rusya içinde diyaloğu geliştirerek kıymetli bir destek sağlamayı sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Yunanistan ile müdafa alanındaki iş birliğimiz, Ukrayna’yı ve Orta ve Doğu Avrupa’daki NATO müttefiklerimizi destekleyerek NATO’nun doğu kanadını güçlendirmektedir. NATO müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan ile paylaştığımız başlıca hedef, bölgenin tamamında barışın, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasıdır.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku