sesli sohbet

ABD, ölümcül hastalıklarla savaşmak için 2,4 milyar genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinek salmaya hazırlanıyor | İstilacı türler


Genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinekler yakında dünyanın çeşitli bölgelerinde vızıldamaya başlayabilir. Kaliforniyaısınan bir iklimde istilacı türlerin yayılmasını durdurmak için bir deneyde.

Bu ayın başlarında, EPA İngiltere merkezli biyoteknoloji şirketi Oxitec’in serbest bırakılması için onay verdi 2024 yılına kadar genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin maksimum kabaca 2,4 milyarı, Florida’daki mevcut denemesini genişletecek ve sivrisinek sayılarının arttığı Kaliforniya’nın Central Valley’inde yeni bir pilot projeye başlayacak.

Oxitec’in modifiye sivrisinekleri erkektir ve bu nedenle ısırmazlar. Özel bir protein ile geliştirildiler, böylece dişi bir sivrisinek ile çiftleştiklerinde ürettikleri tek canlı yavru da ısırmayan erkekler oluyor. Proje, özellikle Aedes aegypti 3.500’den fazla sivrisinek türünden biri olan sivrisinek ve diğer ülkelerde dang, Zika, Chikungunya ve sarı humma gibi hastalıkları yayan tehlikeli bir istilacı böcek.

Şirket, tasarlanmış hatalarını serbest bırakmanın Aedes aegypti California’da, son yıllarda sayıların arttığı yerler. Tür zaten eyalet çapında hareket halinde ve 21 ilde bulundu Kaliforniya Halk Sağlığı Departmanına göre. Eyaletin yıkıcı kuraklık koşulları – borular ve göletlerde düşük su seviyeleri, durgun akarsular ve su sistemlerini boşaltmak için daha az yağmur ile – sivrisinek popülasyonlarının gelişmesine yardımcı oldu ve evlerin ve toplulukların yakınında gizlenmeyi severler.

Tehlikeli hastalıklar henüz Kaliforniya’da yayılmıyor, ancak istilacı böcek yetkililer tarafından artan bir risk olarak vurgulandı.

Oxitec’teki ABD programlarının yöneticisi Rajeev Vaidyanathan, “Buraya ait değil ve çevreye zarar veriyor” dedi. Aedes aegypti. o kadını ekledi Aedes aegypti insanların evlerinde ve çevresinde beslenmeyi ve üremeyi tercih ederler ve gün içinde ısırırlar – bu da onları pestisitlerle yok etmeyi çok daha zor hale getirir. Vaidyanathan, “Günü boyunca kelebekler ve arılar dışarıda,” dedi. “Bu, onu geleneksel sivrisinek kontrolü ile çok uyumsuz kılıyor.”

Şirketin sözde “dost” erkek sivrisinekleri, tipik olarak türlerin yok edilmesiyle ilişkilendirilen yüksek maliyetin azaltılmasına yardımcı olabilecek bir “sadece su ekle” cihazına yerleştirilmeye hazır yumurta olarak teslim edilir.

Tulare ilçesindeki Delta Sivrisinek ve Vektör Kontrol bölgesi ile ortaklaşa yürütülecek projenin, California’nın pestisit düzenleme departmanı tarafından hala gözden geçirilmesi gerekiyor. Ancak Oxitec, Brezilya’da bu genetiği değiştirilmiş sivrisinek türünü zaten tanıttı ve Florida Keys’deki ilk yıl denemesinden taze. Şirket, cesaret verici sonuçlara sahip olduğunu iddia ediyor. Vaidyanathan, “Genimizi taşıyan her bir larva, yetişkin bir erkek olarak ortaya çıktı” dedi. “Kadın çıkışımız olmadı.”

Oxitec şimdi teknolojiyi yeni ve değişen bir iklimde test etmeye hevesli. Vaidyanathan, “Bunun sivrisinek kontrolü için uygun bir araç olduğunu söylemeden önce yanıtlamamız gereken bazı temel sorular var.” Dedi. “Bu, çocuklarımızın uçma yeteneğini nasıl etkileyecek? Oğullarımızın çiftleşme yeteneğini nasıl etkileyecek?” Central Valley’in, yaz aylarında 100F’yi geçen sıcaklıklara sahip kurak tarım arazileri nedeniyle bir “goldilocks” test yeri olduğuna dikkat çekti. “Florida’da yaptıklarımızı tahmin edemeyiz.”

EPA bu ayın başlarında testin insanlar ve çevre için güvenli olduğu sonucuna vardıancak sivrisineklerin, panzehir görevi gören bir antibiyotik olan herhangi bir potansiyel tetrasiklin kaynağının yakınında salınamayacağını şart koştu. Yönetmelikler, atık su arıtma tesislerini, ticari narenciye, elma, armut, nektarin, şeftali yetiştirme alanlarını veya ticari sığır, kümes hayvanları ve domuz besi hayvanı üreticilerini 500 metre içinde içerir. Tüm modifiye edilmiş böcekler, bilim adamlarının onları vahşi olanlardan ayırt etmek için kullanabilecekleri bir işaretleyici gen ile donatılmıştır ve deneyin planlanmasını sağlamak için düzenli izleme yapılacaktır.

Yine de pilot bir miktar dirençle karşılaştı. Muhtemel öngörülemeyen sonuçlar ve şeffaflık eksikliği ile ilgili endişelere atıfta bulunan eleştirmenler, Kaliforniya düzenleyicilerini fişi çekmeye çağırıyor.

Florida’daki denemenin Dünya Dostları’nın gıda ve teknoloji programı yöneticisi Dana Perls, “İlk sunumdan önce bilim eksikti” dedi. dedi California ve Florida, deneysel biyoteknoloji ile risk almamalı ve Florida’daki saha denemelerinden kamuya açıklanmış verilerin eksikliğinin, projenin başarısını ölçmeyi zorlaştırdığını söyledi.

EPA’ya muhalefette 13.000’e yakın yorum yapıldı Projenin bu yıl genişletilmesine yönelik imzaların çoğu, Dünya Dostları savunuculuğu kuruluşları, Sorumlu Teknoloji Enstitüsü ve Gıda Güvenliği Merkezi tarafından toplandı.

Perls, “Bilimde %100 etkili diye bir şey yoktur” dedi. “Yine de halktan Oxitec’in deneyinin işe yarayacağına ve hiçbir GE dişi sivrisinek hayatta kalmayacağına güvenmeleri isteniyor. Ama bunu nereden biliyoruz?”

Muhalifler ayrıca, değiştirilmiş sivrisineklerin, tarımda kullanılan, atık sularda bulunabilen ve panzehir görevi gören ve dişi sivrisineklerin gelişmesini sağlayan bir antibiyotik olan Tetrasiklin ile etkileşimi hakkında sorular yönelttiler. Karmaşık etkileşimin, kontrol edilmesi daha da zor olan melez sivrisineklere yol açabileceğinden korkuyorlar. “Bu yüzden şeffaflık olması gerekiyor. Tarafsız bağımsız incelemeye, şeffaflığa ve halkın katılımına ihtiyacımız var” dedi Perls.

Vaidyanathan, verilerin düzenleyiciler tarafından incelendiğini ve şirket yetkililerinin ülke genelindeki konferanslarda bulguları sunduğunu söyledi. Federal ve eyalet düzeyindeki düzenleyici süreç sona erdikten sonra verileri kamuya açıklama planları var. “EPA’nın katı yönergelerini takip ediyoruz” dedi. “İzinleri aldığımızda,” diye ekledi, “bunun hakkında halka açık konuşabiliriz.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku