sesli sohbet

ABD Rusya’nın uyarılarına kulak tıkadı: Devasa yardım paketi

Rusya’nın, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik yardımları artırmasının savaşın sertliğini tırmandırdığını açıklamış olduğu gün ABD’den devasa özellikte yeni yardım açıklaması geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Kiev’e tabanca tedarikini arttırmasının, savaşın şiddetlenmesine yol açacağını ve bunun Ukrayna için “iyiye işaret olmadığını” belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in ABD ziyareti sorulan Peskov, ziyaret sonrasında Kiev yönetiminin sulh müzakereleri pozisyonunda bir değişim olmasının beklenmediğini söylemiş oldu. Peskov, “Kiev’in görüşme pozisyonunun değişeceğine dair bir ümit yok” dedi. Bir gazetecinin Zelenskiy’in ABD ziyaretinde Rusya için negatif gelişme olup olmayacağına dair sordurulmuş olduğu soruya yanıt veren Peskov, “ABD tarafınca tabanca desteği devam ediyor. Tedarik edilen silahların yelpazesi de genişliyor. Tamamı doğal olarak ki çatışmanın şiddetlenmesine neden olur. Bu, Ukrayna için iyiye işaret değil” ifadelerini kullandı.

ABD’DEN DEVASA YARDIM: TAM 1,85 MİLYAR DOLAR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya aralarında Patriot hava müdafa sistemlerinin de bulunmuş olduğu 1,85 milyar dolarlık askeri yardım yapacaklarını duyurdu. Blinken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in ABD’ye seyahati esnasında Ukrayna’ya yapılacak desteğe ilişkin yazılı izahat yapmış oldu. ABD’nin, Ukrayna halkına olan desteğini vurgulamak için Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i Washington’da ağırlayacaklarını belirten Blinken, şu ifadeleri kullandı:

“Son 300 gün süresince Kremlin, Ukrayna’yı haritadan silmeye çalıştı ve başarısız oldu. Şimdi Rusya, Ukraynalı sivilleri dondurup aç bırakarak ve aileleri evlerinden ederek kışı bir tabanca haline getirmeye çalışıyor. Buna cevaben, Başkan (Joe) Biden bugün ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rusya’nın devam eden acımasız ve sebepsiz saldırılarına karşı savunmasına destek olmak için eleştiri yeni ve ek askeri kabiliyetler sağladığını açıklayacak.”

Blinken, Biden’ın verdiği yetki kapsamında ABD envanterinden 8’inci kez Ukrayna’ya tabanca tedariki yaptıklarını kaydederek, “ABD envanterinden çekilecek 1 milyar dolarlık ek cephane ve eleştiri ekipmanla Ukrayna’nın cenk alanında kendini müdafa kapasitesi daha da genişleyecek. Müdafa Bakanlığı ek olarak Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi kapsamında bugün Ukrayna’ya 850 milyon dolarlık ek bir güvenlik yardımı meydana getirecek” ifadelerine yer verdi. Yardımın Patriot hava müdafa sistemini de kapsadığı bildirildi.

ABD Dışişlerinden yardımların detaylarına ilişkin meydana getirilen açıklamada, ABD envanterinden sağlanacak 1 milyar dolarlık yardım paketinde 1 Patriot hava müdafa bataryası, HIMARS için cephane, 500 tane kırılgan güdümlü 155 mm obüs top mermisi, 30 tane değişik kalibrelere haiz havan topu, 157 zırhlı vasıta, HARM füzeleri, kırılgan güdümlü hava füzeleri, 2 bin 700 el bombası fırlatıcıları ve öteki koruma ekipmanının bulunmuş olduğu kaydedildi.Öteki taraftan, 850 milyon dolarlık Ukrayna Güvenlik Yardımı kapsamında ise 45 bin 152 mm top mermisi, 20 bin 122 mm top mermisi, 50 bin 122 mm GRAD roketleri, 100 bin 125 mm tank mermisinin verileceği bildirildi.

DENİZ KUTLUK: RUSYA-UKRAYNA ÇATIŞMASI ABD’NİN FAYDASINA

Öte taraftan Çin basınından HuanqiuShibao ve CCTV’ye demeç veren Emekli Tümamiral Deniz Kutluk, devam eden Rusya-Ukrayna çatışmasının ABD’nin faydasına bulunduğunu söylemiş oldu. Kutluk, “Şimdilerde Rusya-Ukrayna çatışması kanalıyla Biden ve Blinken, NATO üyelerini bir araya getirmeye, bu ülkelerin Rusya’yı yeni bir tehdit olarak görmesini, tüm ülkelerin bundan dolayı de ulusal müdafa harcamalarını artırmaya çalışıyor. Ulusal müdafa ürünlerinin büyük çoğunluğu ABD’den geliyor. Netice olarak bu paralar ABD’ye akacak ve Amerikalılar bundan memnun olacak” dedi. Kutluk, “ABD, tek kutuplu bir dünya düzenini korumak, kendi mutlak avantajını sağlamak istiyor ve herhangi bir rakip görmek istemiyor. Dolayısıyla şimdilerde Ukrayna, ABD’nin bu hedefinin kontrol alanı haline geldi sadece ABD hileleri başarısız oldu” ifadelerini kullandı. .

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku