sesli sohbet

ABD Ukrayna'ya 457,5 milyon dolarlık yardım

Mevzuyla ilgili yazılı izahat icra eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “ABD bugün, Kremlin’in acımasız savaşına karşı Ukrayna halkını, özgürlüklerini ve demokrasilerini korumaya devam eden Ukrayna kolluk kuvvetleri ve adli kurumlarının operasyonel kapasitelerini iyileştirmek, çabalarını desteklemek için 457,5 milyon dolarlık ek sivil güvenlik yardımı taahhüt etti.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin 2021 Aralık’tan bu yana Ukrayna Ulusal Polisi (NPU) ve Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı da dahil olmak suretiyle Ukrayna kolluk kuvvetleri ve adli kurumlarına 645 milyon dolardan fazla yardım yaptığını hatırlatan Blinken, şunları kaydetti:

“Kişisel koruyucu ekipman, tıbbi araç-gereç ve zırhlı vasıta tedarikimiz, Ukraynalı siviller ve onları korumak için çaba sarfeden kolluk kuvvetleri için zayiatı mühim seviyede azalttı. Ukraynalı kolluk kuvvetleri, devamlı Rus bombardımanına maruz kalan kasaba ve şehirlerdeki geniş kapsamlı kolluk görevlerini yerine getirmek ve masum sivillere destek vermek mevzusunda dirençli, motive ve emin olmaya devam ediyor.”

Blinken, bu yeni yardımın bir kısmının Ukrayna hükümetinin, “Rus kuvvetleri tarafınca işlenen vahşetleri” belgeleme, soruşturma ve kovuşturma çabalarında kullanılacağını altını çizdi.

ABD’li Bakan, ülkesinin, Ukrayna halkının yanında ve demokratik, bağımsız ve egemen bir Ukrayna’yı desteklemeye emin olduğuna dikkat çekti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku