sesli sohbet

ABD: Wagner, Rus ordusuna karşı rakip güç çıktı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rusya’nın Wagner grubunun “Rus ordusu ve öteki Rus bakanlıklarına rakip bir güç merkezi olarak ortaya çıktığını” söylemiş oldu.

Günlük basın brifinginde konuşan Kirby, “Bugün, Ukrayna genelinde vahşet ve insan hakları ihlalleri işleyen ve Wagner olarak malum Rus hususi askeri şirketi ile alakalı bilgiler de dahil olmak suretiyle yeni ayrıntıları paylaşabiliyorum. Ukrayna’da savaşım eden Rus askerlerine destek için Başkan (Vladimir) Putin giderek daha çok Wagner’e yöneliyor.” dedi

John Kirby, “Wagner’in Rus ordusu ve öteki Rus bakanlıklarına rakip bir güç merkezi olarak ortaya çıkmış olduğu bizim için oldukça açık.” ifadesini kullandı.

Kirby, Wagner’in sahibi Yevgeniy Prigojin’in Kremlin üstündeki artan tesirinin, Rus askeri yetkililerin Ukrayna’da ara sıra “Wagner’in komutasına doğal olarak” hale gelmesiyle Rusya Müdafa Bakanlığı ve üst düzey askeri yetkililerini “açıkça eleştirmeye” devam etmesiyle ortaya çıktığını söylemiş oldu.

WAGNER-KUZEY KORE İLİŞKİSİ
Koordinatör Kirby, geçen ay Şimal Kore’nin, piyade roketleri de dahil olmak suretiyle Wagner’e “ilk tabanca teslimatını” gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı.

“Tıpkı Rus hükümeti şeklinde Wagner de Ukrayna’daki kampanyasını yürütmek için parya devletlere güvenmek mecburiyetinde bırakıldı.” şeklinde konuşan Kirby, Şimal Kore’yi Wagner’e yapmış olduğu teslimatları derhal durdurmaya çağırdı.

ABD’nin açıklaması, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy tarafınca Ukrayna için uzun süredir talep edilen bir Patriot bataryasını da içeren 1,85 milyar dolarlık askeri yardım paketini açıklamasından bigün sonrasında geldi. .

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku