sesli sohbet

ABD’den Türkiye’ye F-16 şantajı! ABD Başkanı Biden’ın Erdoğan planı netleşti

Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) Orta Doğu ve Türkiye politika uzmanı olarak çalışan Steven Cook, ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı hakkında şunları söyledi: “Biden, Erdoğan’a zafer teklif etmek istemiyor. seçim öncesi”

abone

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Ocak’ta Washington’da Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinin ardından büyükelçilik rezidansında farklı düşünce kuruluşlarından akademisyenler ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya katılan Steven Cook, VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı. Görüşmeye davet edilmekten memnuniyet duyduğunu belirten Cook, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun konuşmasında ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kitleri satışı konusunda iyimserlik gösterdiğini söyledi.

“Türkiye’nin F-16 alması gerektiği konusunda genel bir mutabakat var”

Çavuşoğlu’nun, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yaşadığı sorunlara rağmen ABD için önemli olmaya devam ettiğini bir grup nüfuzlu kişiye anlatmaya çalıştığını belirten Cook, “Türkiye’nin F- satın alması konusunda genel bir mutabakat var. 16. En geniş ve soyut olanı “Bu düzeyde, bunun muhtemelen doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Finlandiya dışişleri bakanının müzakerelere ara verilmesini önerdiği doğru”

Cook, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin seçimlerden önce bu haftaki Kuran olayını genişletecekleri açık. Yani bunun bir emsali var. 2019 yerel seçimlerinin çoğunu Yeni Zelanda’daki Christchurch katliamına dayandırdılar. Yani Bu kimlik meselelerinde harekete geçeceklerini düşünüyorum ve Finlandiya dışişleri bakanının müzakereleri askıya alma önerisi bence doğru” diye tahminde bulundu.

“Türkiye’de son derece tartışmalı bir seçim ortamı beklenebilir”

Ancak Steven Cook’a göre, NATO’yu İsveç ve Finlandiya’yı içerecek şekilde genişletme aciliyeti geçti. Bunun nedeni, Rusya’nın Ukrayna’daki zayıf performansının, Ukrayna dışındaki Avrupa’nın güvenlik sorununu acil durum olmaktan çıkarmasıdır. Bu nedenle müzakerelerin kesintiye uğraması ve Türkiye’de son derece çekişmeli bir seçim ortamına geçilmesi öngörülebilir.

“Yönetimin seçimden önce Erdoğan’a zafer kazandırmak veya Türkiye’de seçim haberi haline gelmek istediğini düşünmüyorum” dedi.

Bunun için Steven Cook, Beyaz Saray’ın F-16’ların satışı, Türkiye veya Kongre ile veya Biden’ın kendi partisinin güçlü üyeleriyle herhangi bir konuda “mücadeleye” girmeyeceğini söyledi. Bence seçim öncesi Erdoğan’a bir zafer kazandırmak ya da Türkiye’de seçim haberi olmak istiyor” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku