sesli sohbet

Aktivistler hala yeni uzay teleskopunun adını değiştirmeye çalışıyor – HotAir


Ekim ayında geri, Biz baktık Yeni James Webb Uzay Teleskobu’nun adı üzerinde sözde tartışma. LGBT grupları, Webb’in ajansı yönettiği dönemde NASA’da uygulanan eşcinsel karşıtı politikalar nedeniyle adın değiştirilmesini talep ediyorlardı. NASA iddiaları inceledi ve Webb’in kendisiyle doğrudan ilgili hiçbir şey bulamadı, bu yüzden adı değiştirmeyi reddettiler. Bu, kendini queer olarak tanımlayan bir astronomun o kadar hüsrana uğramasına yol açtı ki, görevinden istifa etti. Bu, tartışmanın sonu gibi görünüyordu, ama durum böyle değildi. (Görünüşe göre artık “queer” demekte bir sakınca yok. Doğrusu bu günlerde yasaklı ve izinli konuşmaların hepsine yetişemiyorum.) Protestolar bugüne kadar devam etti ve şimdi sözde “yeni bilgiler” ortaya çıktı. Eylemciler tarafından öne sürülen iddialar, Webb’in aslında gey ve lezbiyen NASA çalışanlarına yönelik zulme karıştığını öne sürüyor. Yani aktivistler çağrılarını yenileme Teleskop hali hazırda istasyonda olmasına ve görevini yerine getirmesine rağmen isminin değiştirilmesi için.

Geçen yılın başından bu yana, dört araştırmacı, NASA’nın Aralık 2021’de başlatılan ve evrenin benzersiz görünümlerini sağlayacak olan 10 milyar dolarlık amiral gemisi görevinin adını değiştirmesi için görevlendiriliyor. E-postalar, perde arkasında, ajansın liderliği adını projeden çıkarmayı reddetmesine rağmen, NASA’nın Webb’in sorunlu mirasının çok iyi farkında olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Açıkça LGBTQ+ araştırmacılarından oluşan çevrimiçi Astronomi ve Astrofizik Outlist’i yöneten Rutgers Üniversitesi’nden Yao-Yuan Mao, “Değişimleri okuyunca, LGBTQ+ bilim insanlarının ve dile getirdiğimiz endişenin gerçekten umursadıkları şey olmadığı görülüyor” diyor.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bir astronom olan Scott Gaudi, “Her şeyin ne kadar yetersiz olduğu neredeyse komik” diyor ve “bu konunun tuhaf astronomi topluluğu için ne kadar önemli olduğunu ve NASA’nın onlar için ne kadar önemli olduğunu düşünmekten ne kadar az vazgeçtiler. genç queer çocuklar, devam etmek için ilham verici nedenler bulmaya çalışıyor.”

Tüm bunların dayandığı “yeni bilgi”, Nature’da yayınlandı geçen ay. İddiaları araştırdıkları dönemden NASA e-postaları için bir FOIA talebi sundular. Neredeyse hiçbiri Webb’in kendi adıyla anılan “lavanta korkusu” ile kişisel olarak ilgilendiğini gösteren herhangi bir yeni bilgiyi açığa çıkarmıyor. (Hükümetin eşcinsel olduklarına inandıkları kişileri düzenli olarak işten çıkardığı bir dönem.)

Potansiyel ilgi çekici tek yeni öğe, Webb’in 1950 yılının Haziran ayında Başkan Harry Truman ile bir toplantıya katıldığına dair bir kayıttı; burada iddiaya göre ajansların ‘eşcinsel soruşturmasında birlikte çalışabilecekleri’ üzerine bir tartışma vardı. (Bu, Webb NASA’yı devralmadan ve Dışişleri Bakanlığı’nda vekil olmadan önceydi.) Webb’in bu tür soruşturmalara dahil olup olmadığı konusunda başka bir öneri yok.

Suçlayıcılar, 60’larda (Webb’in görev başındayken) NASA’dan gey olduğu iddia edildiği için “ahlaksız, ahlaksız ve utanç verici davranış” nedeniyle kovulan bir astronomun davasını bir kez daha gündeme getirdiler. Daha sonra davasına itiraz etti ve işten çıkarmanın gerçekten gerçekleştiğini desteklemek için bazı mahkeme kayıtları var. Ancak sadece astronomun personel ofisinde ismi açıklanmayan bir kişiyle yaptığı bir konuşmayı aktarıyorlar. Yine, NASA Direktörü’nün bunun olup bittiğini bildiğine dair hiçbir öneri yok, bununla doğrudan ilgili hiçbir şey söylenemez.

Ellili ve altmışlı yıllarda hükümette, özel sektörün çoğunda olduğu gibi kesinlikle eşcinsel karşıtı bir önyargı vardı. Ancak 2022’de, gey ve lezbiyen işçilere baskı yapan veya bir tür şeytan olarak etiketlenmek için bu süre zarfında yalnızca bir otorite konumunda olmanız gerekiyordu. Eğer doğrudan olaya karışmış gibi görünen birine gerçekten çekici indirmek istiyorlarsa, neden Truman’ın peşine düşmüyorlar? Onun adını taşıyan kaç şeyin daha olduğunu yalnızca Tanrı bilir. Sonra tekrar, belki de onlara herhangi bir fikir beslememeliyim.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku