sesli sohbet

Almanya Başbakanı Scholz'dan Türkiye'ye övgü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’daki tahılın tekrardan ihracının sağlanmasına arabuluculuk eden Türkiye’nin takdiri hak ettiğini söylemiş oldu.

Scholz, BM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada, “Genel Yazman Antonio Guterres ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla tahıl ihracatının tekrardan mümkün kılınması, büyük bir takdiri hak etmektedir” dedi. Başbakan Scholz, ülkesinin Ukrayna’yı besin ihracatı mevzusunda desteklediğini altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i eleştiren Scholz, “Putin bu savaşı tek bir amaçla yürütüyor; Ukrayna’yı ele geçirmek. Kendi kaderini belirleme hakkı ve siyasal bağımsızlık onun için mühim değil. Bunun için tek bir kelime var; bu, düpedüz emperyalizmdir. Emperyalizmin geri dönüşü yalnız Avrupa için bir yıkım değildir. Bu, bununla beraber buyuruculuk ve yeni sömürgeciliğin antitezi olan küresel sulh düzenimiz için de bir felakettir. İşte bundan dolayı 141 devletin bu salonda Rus fetih savaşını kati bir üslupla kınaması fazlaca önemlidir” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku