sesli sohbet

Almanya, Ukrayna’da öldürülen 96 yaşındaki Nazi kamplarından kurtulanları onurlandırdı


BERLİN (AP) – Almanya parlamentosu Salı günü, 2. Dünya Savaşı sırasında birkaç Nazi toplama kampından sağ kurtulan ancak geçen hafta Ukrayna’nın Harkov kentinde düzenlenen bir saldırıda öldürülen Boris Romanchenko’yu saygıyla selamladı. 96 yaşındaydı.

Buchenwald toplama kampı anıtı Pazartesi günü, Buchenwald’ın yanı sıra Peenemuende, Dora ve Bergen-Belsen’deki kamplardan sağ kurtulan Romanchenko’nun Cuma günü öldürüldüğünü söyledi. Torununa göre, yaşadığı çok katlı binaya mermi isabet etmiş.

Anıt, Romanchenko’nun kendini Nazi suçlarının anısını yaşatmaya adadığını ve Uluslararası Buchenwald-Dora Komitesi’nin başkan yardımcısı olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Romanchenko’nun ölümünün üzücü ironisine dikkat çekti.

“Neler yaşadığını bir düşünsene!” Zelenskyy Pazartesi günü geç saatlerde bir video adresinde söyledi. “Naziler tarafından yaratılan ölüm taşıyıcıları Buchenwald, Dora, Peenemuende ve Bergen-Belson’dan sağ kurtuldu. Ve sıradan bir Kharkiv yüksek binasına çarpan bir Rus mermisi tarafından öldürüldü. Bu savaşın her günü, onların (Rusların) ‘Nazilikten arındırma’ ile ne anlama geldiği giderek daha açık hale geliyor.”

Salı günü Almanya parlamentosunun bir oturumunu açan başkan yardımcısı Katrin Goering-Eckardt, Romanchenko’yu saygıyla selamladı.

Romanchenko’nun 1942’de Almanya’nın Dortmund kentine zorunlu işçi olarak götürüldüğünü ve 1943’te bir kaçış girişiminin ardından toplama kamplarına gönderildiğini söyledi. Nazi Almanyası 1941’de Sovyetler Birliği’ni işgal etti.

Goering-Eckardt, “Onun ölümü bize Almanya’nın Ukrayna’ya karşı özel bir tarihsel sorumluluğu olduğunu hatırlatıyor” dedi. “Boris Romanchenko, Ukrayna’daki binlerce ölüden biri. Alınan her can bize, uluslararası hukuku ihlal eden bu acımasız savaşı durdurmak ve Ukrayna’daki ve Ukrayna’dan gelen insanlara yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmamızı hatırlatıyor.”

Milletvekilleri, Romanchenko ve savaşın diğer kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Maliye Bakanı Christian Lindner, Romanchenko’nun “dört toplama kampından sağ kurtulduğunu ve şimdi Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşında öldürüldüğünü” söyledi. Kaderi hem Rus politikasının canice karakterini hem de Almanya’nın neden Ukrayna ile dayanışma gösterdiğini, bizim neden dayanışma göstermemiz gerektiğini gösteriyor.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku