sesli sohbet

Almanya’dan Türkiye’nin savunma sanayisine övgü

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Die Welt, Türkiye’nin güçlenen savunma sanayisini övdü.

Abone ol

“Türkiye’nin bir silahlanma gücü olarak şaşırtıcı yükselişi” başlığıyla verilen haberde, Türkiye’nin iddialı bir tekrardan silahlanma planı yürüttüğü açıklandı.

Haberde, Türkiye’nin Almanya ile bu mevzuda yaşamış olduğu fena deneyimlerin arkasından savunma sanayisinde kendi kendine yeterliliğe her geçen gün daha da yaklaştığı ifade edildi.

Türkiye’nin 20 yıl ilkin Alman savunma şirketleri Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ve Rheinmetall’den 1000 tane “Leopard 2” muharebe tankı sipariş etmek istediğini sadece 7 milyar avroluk anlaşmadan bir netice çıkmadığı aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun yerine Türkiye’nin kendi kendine tabanca tedarik eden bir ülke haline gelmesini istiyor. Tabanca ithalatına bel bağlamak yerine kendi kuvvetli savunma sanayisini kuruyor. Buna insansız hava araçları, tanklar, harp uçakları, obüsler ve harp gemilerinin üretimi de dahil.”

Erdoğan’ın çağdaş Türk obüslerini (Fırtına 2) Silahlı Kuvvetlere teslim etmiş olduğu aktarılan haberde, Fırtına 2’lerin Almanya’nın “PzH 2000” ile aynı, 155 milimetrelik bir kalibreye haiz olduğu bilgisi paylaşıldı.

Haberde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. senesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi dünya kamuoyuna ve kendi halkına “tabanca endüstrisinde en iyi oyuncu” olarak sunmak istediği vurgulandı.

Türkiye’nin 2021’de gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 2,1’ini savunmaya ayırdığı, bu rakamın öteki pek oldukca Avrupa ülkesinden daha çok olduğu belirtilen haberde, Ankara’nın böylece NATO’nun yüzde 2’lik hedefini aşmış olduğu kaydedildi.

Stockholm Internasyonal Sulh Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) uzmanlarının, dünyanın en büyük 100 savunma şirketi içinde Aselsan ve TUSAŞ’ı gösterdiği aktarılan haberde, Almanya Rusya-Ukrayna Savaşı’yla 100 milyar avroluk fon kurarak Alman silahlı kuvvetlerini çağdaş silahlarla donatmaya yeni başlarken, Türkiye’nin seneler ilkin değişik bir yol izlediği açıklandı.

Haberde, Türkiye’den Bayraktar TB2’lerinin Ukrayna’ya teslim edilmiş olduğu ve Ukrayna’nın, Rusya ile cenginde bu silahların etkinliğini övdüğü vurgulanan haberde, “Türk şirketi, geçtiğimiz günlerde gelecekte bir askeri gemiye insansız iniş yapması bile beklenen ortalama 15 metre uzunluğundaki Kızılelma harp uçağının ilk uçuşunu da gerçekleştirmiş oldu. Bu insansız hava aracı, bu yıl faaliyete geçecek.” denildi.

“Erdoğan, ambargolar sonrası başka kaynaklar bulmak mecburiyetinde bırakıldı”

Türkiye’nin gelecekte harp uçakları pazarında da söz sahibi olacağına işaret edilen haberde, “TF-X’ olarak malum Ulusal Muharip Tayyare modelinin ilk kez martta dünya kamuoyuna tanıtılması umut ediliyor. Çift motorlu harp uçağının devreye alınmasından sonrasında kullanıma hazır hale gelmesi birazcık vakit alacak sadece Türkiye, bir sinyal gönderiyor.” ifadesine yer verildi.

Haberde, Türkiye’nin Almanya’nın kısa sürede sipariş etmiş olduğu çağdaş hayalet harp uçağı F-35 projesinde yer almış olduğu ve hemen sonra Rusya’dan hava savunma sistemleri alınmasıyla projeden çıkartıldığı hatırlatılarak, bunun da Türkiye’nin kendi jetini geliştirilmesini hızlandırdığına yer verildi.

Cenup Kore şeklinde Asyalı ülkelerin şimdiden tank yapımında dünya liderleri içinde ifade edilmiş olduğu haberde, Türkiye’nin de bu üreticilerle Altay tankının motoru için çalmış olduğu bildirildi.

Haberde, Türkiye’nin savunma sanayisindeki yükselişinin, NATO üyesi ülkelerin kendisi de Batı savunma ittifakının üyesi olan Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımlar ve tabanca ambargolarıyla da yakından bağlantılı olduğuna işaret edilerek, “Almanya yada ABD, Türkiye’nin yeni silahlanma projeleri için kilit teknoloji sağlamadığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka kaynaklar bulmak mecburiyetinde bırakıldı.” ifadesi kullanıldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku