sesli sohbet

Altılı Masa liderleri cumhurbaşkanı yardımcısı olacak! Ahmet Davutoğlu canlı yayında açıkladı

Altılı Masa 10. toplantısında cumhurbaşkanı adayını belirlemek için istişarelere başlama sonucu aldı. Toplantının ev sahibi Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, masada bulunan 6 liderin seçimin peşinden imza yetkisine haiz cumhurbaşkanı yardımcısı olacaklarını açıkladı. İşte Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları…

Abone ol

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın canlı gösterim konuğu oldu ve flaş açıklamalar yapmış oldu. Ortak aday mevzusunda tam mutabakat bulunduğunu belirten Davutoğlu, masayı oluşturan Kemal kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Temel Karamollaoğlu ve Uysal’ın hükümette yer alıp almayacağı sorusuna şu cevabı verdi: “Genel başkanlar direkt karar süreçler içinde imza yetkisine haiz olarak bulunacaklar. İster içeriden ister dışarıdan olsun genel başkanlar imza yetkisine haiz olacak.” Aday isminin Ocak sonunda biteceğini belirten Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları…

Adaydan başlasak masa dağılırdı

– Altılı masa olmasaydı ne olacaktı? Bir yanda baskılarıyla, medya amborgasıyla, sokak cinayetleriyle, estirdiği terörle bir iktidar var. Diğer yanda dağınık bir karşıcılık tablosu… Bu iyi mi olurdu? Her insana tek tek uğraşıp, bir bölgelere mahkum edecek. Birine ‘CeHaPe zihniyeti’ diyecek, bizlere ‘Hain’ diyecek… Bu şekilde bir tablodan bir ümit ışığı dünyaya geldi, ruhsal bir iklim değişikliği yarattı bu masa.

– Adaydan başlanmazdı, başlasaydık cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tuzağına düşmüş olurduk. Hayır Türkiye’yi bir şahıs kurtarmayacak, hepimiz bunu kafasına koysun.

6 liderin hükümetteki görevi ne olacak?

– (Altı liderden birisi cumhurbaşkanı talibi olursa beş önder başkan yardımcısı olacak mı?) Bu mevzuyu netleştirdik. Kurumsal olarak cumhurbaşkanı ve yardımcılarının bir ortak süreç ile cumhurbaşkanı ve yardımcılarının ağırlıklı olduğu bir yapı olacak.

Liderlerin imza yetkisi olacak

– Cumhurbaşkanı içeriden yada dışarıdan olsun genel başkanlar direkt eleştiri karar süreçler içinde altı önder de cumhurbaşkanı benzer biçimde imza yetkisine haiz olarak bulunacaklar. İster içeriden ister dışarıdan olsun genel başkanlar imza yetkisine haiz olacak. Bu büyük bir teminattır.

Ocak sonunda takvim bitmiş olacak

– Altılı masayı oluşturan ortak bir cumhurbaşkanı adayıyla Erdoğan’ın karşısına çıkma mevzusunda mutabakat var, kesinlikle var. Dün meydana gelen mutabakatta yine teyit ederek şunu söyledik. Tek aday çıkaracağız. Ortak politikalar metni çıkarttık, hangi alanda ne yapılacağı var. Sayın Akşener’in ev sahipliğinde yapacağımız toplantıya kadar lansman hazırlıkları tamamlanacak. Ocak sonunda da bu takvim bitmiş olacak.

‘Çatışma çıkmasın’ diye açıklamadık

– Bizim zihnimizde bir takvim var. İktidar istedi ki bu takvimi öne alalım. 6 ay ilkin biz bir cumhurbaşkanı talibi atama etseydik ne olurdu biliyor musunuz? Gelen cumhurbaşkanı kendisinin Erdoğan benzer biçimde bir yetki kullanacağını düşünürdü ve ne olursa olsun çatışırdık. Şimdi çatışma çıkmaz. Biz altı kişilik bir takımız, seni kaptan yapıyoruz fakat oyunun kuralları belli.

Bizim çocuklarımıza amca, teyze dediklerinin yaptıkları…

– (Simgesel bir cumhurbaşkanı mı?) Simgesel değil. İstişare edeceğiz diyoruz. Güç kullanmayacak diye bir şey yok fakat o gücü kullanırken şahsını, çevresini düşünmeyecek milleti düşünecek. Bir buçuk yıl emek verdik altı önder. Kendi mahallelerimizle yüzleştik, hesaplaştık. Tüm çileyi çektikten sonrasında bu iktidarın şahsen yaptıkları baskıyı bilseniz… Olabilecek en kaba davranışları gördük. Ufaklıklara bir şey yapmak o denli ağır ki, bunu yaşadı bizim çocuklarımız ve yaşıyorlar hala. Yeni bir şey. Bunu yapanlar evlatlarımızın amca, teyze diye bakmış olduğu insanoğlu.

Dün isim konuşmadık fakat…

– Oyunun kurallarını koyduk, şu andan itibaren cumhurbaşkanı adını konuşmanın tam vakti geldi. Dün isim konuşmadık fakat süreci konuştuk.

Bahçeli ile Erdoğan ayrılsa…

– Şu an Meclis’te çoğunluk olmadan cumhurbaşkanı yürüyemez. Yarın Bahçeli-Erdoğan ayrılsın bilhassa bütçe kalemlerinde hiçbir adım atamaz hale gelir. Meşhur uçakların kalkması bile olanaksız hale gelir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku