sesli sohbet

Anne, aşı karşıtı etki sahibi olduğunu söyledikten sonra COVID-19 yanlış bilgisi konusunda uyardı


Heather Simpson, çocuğuna aşı yaptırmanın ölümcül olabileceğine inandırıldığını söyledi.

Uzmanlar, çevrimiçi ebeveyn gruplarında COVID-19 yanlış bilgilerinin yayılması konusunda uyarırken, bir anne istemeden nasıl aşı karşıtı bir etki sahibi haline geldiğini anlatıyor.

Texas, Dallas’tan Heather Simpson, bir aşı karşıtı belgesel izledikten sonra Facebook’ta aşı karşıtı inançlar yayınlayarak neredeyse bir gecede sağlık gruplarına döndüğünü ve çevrimiçi bir etkileyici haline geldiğini söyledi.

Simpson, “Günaydın Amerika”ya “Çocuğuma aşı yaparsam o gece öleceğine ikna oldum” dedi. “Bu tür beni bir bütün olarak tüm sağlıklı yaşam topluluğuna götürdü.”

Simpson, “O zamanlar evdeydim anne. Yalnızdım. Yakınlarda ailem ya da arkadaşlarım yoktu,” diye devam etti Simpson. “Bu topluluğa hoş geldiniz demek çok güzeldi. Sağlıkla ilgili endişelerinizi dinliyorlardı. Destek oluyorlardı.”

Buna göre George Washington Üniversitesi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaSimpson gibi ebeveynler, özellikle COVID-19 salgını sırasında çevrimiçi yanlış bilgilendirme kampanyalarına karşı savunmasızdı. Facebook gibi ağ sitelerinde binlerce alternatif sağlık ve aşı karşıtı topluluğa maruz kaldılar.

İkisi de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Amerikan Pediatri Akademisi 5 yaş ve üzeri çocukların COVID-19’a karşı korunmak için aşı olmalarını tavsiye ederiz. CDC verileri, 13 Nisan itibariyle ABD’de 5 ile 11 yaş arasındaki 9 milyondan fazla çocuğun en az bir doz COVID-19 aşısı aldığını ve yaklaşık 8 milyonunun iki doz aldığını gösteriyor.

Simpson, kendi aşı karşıtı inançlarını çevrimiçi olarak paylaşmaya başladığında, gönderileri yükseldi ve insanlar bunları yüzlerce kez paylaştı.

Simpson, “İnsanlar beni bir sağlık otoritesi olarak gördü” dedi. “Her şeyi gönderebilirim ve bunu paylaşacaklar ve gerçek olarak kabul edecekler.”

Stanford Üniversitesi İnternet Gözlemevi’nde dezenformasyon, yanlış bilgilerin kasıtlı olarak yayılması ve çevrimiçi sosyal ağlar üzerine araştırma yapan bir araştırma yöneticisi olan Renee DiResta, sözde sağlıklı yaşam gruplarına girmenin zor olmadığını ve kendilerini sıcak ve destekleyici hissedebileceklerini söylüyor.

DiResta, “GMA”ya verdiği demeçte, “Hangi tıbbi web sitelerine güveneceğinizi bilmelisiniz. Hangi arama motorunu kullanıyorsanız, orada saygın bilgiler alıp almadığınızı bilemezsiniz” dedi.

DiResta, “Arkadaşlarınızdan haber alıyormuş gibi hissediyorsunuz. Sosyal geri bildirim alıyorsunuz. Çoğu zaman, bilgi paylaşma konusunda en tutkulu olan kişilerin doğru bilgileri paylaşmaları gerekmez,” diye ekledi.

Federal hükümet, tüketicileri COVID-19’u tedavi ettiğini iddia eden sahte ürünlere karşı önlem almak da dahil olmak üzere dezenformasyon konusunda uyardı. Mart ayında Adalet Bakanlığı, Federal Ticaret Komisyonu ve Gıda ve İlaç İdaresi, bir pazarlamacıya dava açtı Yanlış reklam için Toprak Çayı adı verilen bir bitki çayı.

Şirket, “GMA”ya, Dünya Çayını hiçbir zaman klinik olarak kanıtlanmış bir COVID-19 önleme yöntemi, tedavisi veya tedavisi olarak tanıtmadığını ve ABD’de ürün reklamını ve satışını durdurduğunu söyledi.

Simpson, nihayetinde, 4 yaşındaki kızının iyiliği için duyduğu endişenin, duruşunu değiştirmesine ve aşıları desteklemeye başlamasına neden olduğunu söyledi.

“Anladım, ‘Ya kızamık kaparsa? Ya kızamıktan ölürse ve ben bunu durdurabilirsem?'” diye hatırladı.

Şimdi, Simpson, “Vax’a Geri Dön” adlı bir aşı savunma sitesinin yanı sıra bir podcast ve destek grubu kurdu.

“Aşı karşıtı insanları ve sağlık topluluğunu dinlemenin ve aradaki boşluğu kapatmaya çalışmanın bir sorumluluğu olduğunu hissediyorum” dedi.

Tıbbi tavsiye için güvenilir çevrimiçi kaynaklar için CDC web siteleriyle başlayın ve Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ve sağlık ürünleri hakkında merak ettiğiniz veya herhangi bir sorunuz olup olmadığını sağlık uzmanınıza sorun.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku