sesli sohbet

AP'de yolsuzluk soruşturması: Yunan vekilin gözaltı süresi uzatıldı

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Yunan milletvekili Eva Kaili hakkında bugün ilk kez çıkarıldığı mahkemede meydana getirilen ön duruşmada hakimlerin sonucu açıklandı.

Belçika Federal Savcılığı, Kaili’nin yargılama öncesinde gözaltı süresinin bir ay uzatıldığını deklare etti. Kaili’nin karara 24 saat içinde itiraz etmesi durumunda 15 gün içinde temyiz mahkemesine çıkarılacağı duyuruldu.

1,5 milyon euro nakit ele geçirildi, 4 şahıs gözaltına alınmıştı

Belçikalı makamların yürüttüğü yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında oldukça sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon euro nakit yakalanmış ve 4 şahıs gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan kişilerin AP’nin başkan yardımcılığı sona erdirilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan Francesco Giorgi ile hukukun üstünlüğü mevzularında çalışan bir sivil cemiyet kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasal kararlarını etkilemek suretiyle bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları öne sürülmüştü. Mevzuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, iddiaları reddetmişti.

Kaili dışındaki 3 şahıs geçen hafta mahkemeye çıkarılmış, Francesco Giorgi ile Panzeri’nin gözaltı durumunun devamına, Talamanca’nın elektronik kelepçeyle gözaltında kalmasına karar verilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku