sesli sohbet

Apple M1 Ultra Chip, AMD’nin Ryzen CPU’larından Neredeyse 3 Kat Daha Büyük, Karşılaştırmalar Masaüstü Intel ve AMD CPU’larının Hala Önde Olduğunu Gösteriyor


Apple’ın Mac Studio’daki ambargo kaldırıldığından beri, yepyeni M1 Ultra SOC’yi içeren daha fazla test ve cihaz incelemesi geliyor. tıpkı onun gibi yüksek GPU performans iddialarıçip üreticisi, Intel ve AMD’nin masaüstü seçeneklerine karşı en yeni çipi için bazı büyük rakamlar talep etti ancak bağımsız testler, Apple’ın bir kez daha bu iddiaları karşılayamadığını gösteriyor.

Apple M1 Ultra SOC Resimde, Bir AMD Ryzen CPU’nun Paket Boyutunun Yaklaşık 3 Katı Olan Devasa Yonga

Apple M1 Ultra SOC’nin ilk sökme videosu teknoloji kanalı tarafından yayınlandı, Maksimum TeknolojiMac Studio’yu parçalamayı başaran ve bize yeni çipin devasa paketine ilk bakışı veren kişi. Çip ayrıca M1 Ultra’ya kıyasla küçük görünen bir AMD Ryzen CPU ile karşılaştırıldı. Boyut ve boyutlara dayalı olarak, M1 Ultra, AMD Ryzen çipinin yaklaşık 3 katı boyutundadır.

Exynos 2200 Görünüşe göre Steam Deck ile Benzer Bir Grafik Çip Kullanıyor

Ancak bu çipin bu kadar büyük olmasının nedenleri var, görüyorsunuz sadece iki M1 Max kalıbını birleştiren M1 Ultra bir MCM çipi değil, aynı zamanda 64 çekirdekli devasa bir GPU’ya, tüm IO’ya ve hatta belleğe sahip. paket. Ultra SOC hala 5nm işlem düğümünü kullanıyor ancak ikiye katlama aynı paket üzerinde 114 Milyar’a kadar transistör sağlıyor. Yeni UltraFusion mimarisi, 2,5 TB/sn’ye kadar düşük gecikmeli işlemciler arası bant genişliği ve 800 GB/sn hızlı bellek bant genişliği sunar. Ara bağlantı mimarisi, iki yonga arasında 10.000’den fazla sinyal içerir.

Apple’ın M1 Ultra SOC’si kameraya gülümsüyor. (Resim Kredisi: Maksimum Teknoloji)

Apple M1 Ultra SOC’nin düşük seviyeli görünümü, 16 yüksek performanslı ve 4 yüksek verimli çekirdeğe sahip 20 çekirdekli bir CPU’yu ortaya koyuyor. Önceki M1 yongaları gibi, yüksek performanslı çekirdekler 192 KB talimat önbelleği, 128 KB veri önbelleği ve 48 MB L2 önbelleğe sahip ultra geniş yürütme mimarisine dayanırken verimlilik çekirdekleri 128 KB talimat önbelleğine sahip Geniş Yürütme mimarisine dayanmaktadır. , 64KB veri önbelleği ve 8 MB L2 önbellek. Ayrıca M1 Neural Engine’in bir parçası olarak saniyede 22 trilyona kadar işlem sağlayan 32 çekirdek vardır.

M1 Ultra SOC, Intel ve AMD Masaüstü CPU’larına Karşı Karşılaştırmalarda Etkileyici Olamıyor

şimdi sızdırılmış performans kriterleriApple’ın M1 Ultra SOC’si, küçük 20 çekirdekli işlemcisi ile bir AMD Ryzen Threadripper 3990X 64 çekirdekli CPU’yu geride bıraktı. M1 Ultra, Intel Core i9-12900K ve AMD Ryzen 9 5950X ile zar zor rekabet ediyor ve ayrıca güç numaraları da yok. Performans numaralarında olduğu gibi güç numaralarının da üretilmiş olması kuvvetle muhtemeldir.

elma iddia edilen yeni çiplerinin 100 Watt daha düşük güçte yudumlarken aynı güçte %90 daha iyi performans ve 12900K’dan daha yüksek performans sunduğunu, aşağıdaki kıyaslamalarda bu tür performans iddiaları gösterilmiyor:

Apple M1 Ultra SOC Karşılaştırmaları (Kredi: Dave2D):

AMD, Intel CPU’lar Yasak İddia Raporlarına Rağmen Rusya’da Daha Düşük Fiyatlarla Satılabilir

Apple M1 Ultra SOC Karşılaştırmaları (Kredi: Matthew Moniz):

Apple M1 Ultra SOC Karşılaştırmaları (Kredi: Nanoİnceleme):

Bu, Apple’ın SOC’leri için kendi numaralarına ne kadar güvenmeniz gerektiğini size söylemelidir. Görünüşe göre resmi testler, gerçek dünya uygulamalarıyla değil, M1 Ultra CPU’yu destekleyen belirli iş yükleri altında gerçekleştirilmiştir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku