sesli sohbet

Asgari ücret yükseldi deyip süte zam yaptılar! İşte zamlı yeni fiyat

Üreticiler pişmeden süt fiyatlarına yeni zam yapmış oldu.Sebep olarak asgari ücret ve öteki kalemlere gelen artışlar yayınlandı. Zamlı yeni fiyatlar raflara yansıdı.

Abone ol

Son aylarda süt arzında yaşanmış olan problemler ve endüstri talebinin yüksek olması özgür piyasada süt fiyatını 12 liraya yükseltti. Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) son olarak güncellediği tavsiye satış fiyatı ise 8,5 lira seviyesinde bulunuyor.

Ekonomim’de yer edinen habere gore Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, “Geçtiğimiz haftalarda yem fiyatına gelen 10-15 liralık zam, bunun yanı sıra kaba yem, silaj, yonca ve samanda fiyat artışları bir miktar sütün maliyetini de arttırdı. İlk gelen zamlar arz-talepten kaynaklıydı fakat şimdi maliyet de etkili oldu. Son olarak geçen hafta ortaya çıkan rakamlar ve marketlerin de tesadüfen zamları bu zamanda rafa yansıtması dikkat çekti. Bu zamma arz-talep tesiri ve son olarak maliyet artışı yansıdı. Maliyet zamlarında asgari ücret ve öteki kalemlere gelen artışlar etkili oldu” dedi.

Öte taraftan perakende pişmeden süt satıcıları da geçen hafta fiyatı yükseltti. Ocak ayı başlangıcında 3 litre pişmeden sütün fiyatı 90 TL’den vatandaşlara satılırken Ocak ortasında bu sayı 105 TL’ye yükseldi. Satıcılar süte meydana getirilen zamla ilgili artan üretim maliyetlerini gerekçe gösterdi. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku