sesli sohbet

Avrupa Birliği, enerji krizine çare arıyor

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında naturel gaz tutarları üstün dereceli düzeylere yükselirken, AB ülkeleri Rusya lideri Vladimir Putin’in naturel gaz akışını tamamen kesme tehlikesi karşısında büyük bir belirsizlik içinde bulunuyor.

Cenk öncesi çoğunluğu Almanya’ya olmak suretiyle gaz ithalatının yüzde 40’ını Rusya’dan meydana getiren AB, enerji ihtiyacının kesintisiz bir halde karşılanabilmesi için çare arıyor.

AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti tarafınca gösterilen toplantı özetine bakılırsa, yükselen tüketici faturalarına çare arayan bakanlar AB’nin yürütme organı AB Komisyonu’ndan direkt Rusya’yı hedef almayan sadece gazda tavan fiyat da dahil olmak suretiyle acil durum önlemleri almasını istedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin bu hafta yapmış olduğu açıklamada Rusya’ya gazda tavan fiyat uygulanırsa Moskova’nın Avrupa’ya tüm gaz arzını keseceğini açıklamıştı.

AB’nin hemen hemen kesinleşmemiş olan planına bakılırsa hükümetler gaz dışı enerji üreticilerinin yüksek fiyatlar sebebiyle elde etmiş olduğu fazla geliri kısmen tırpanlayarak bu parayı tüketici faturalarını düşürmek için kullanacak.

Toplantı özetine bakılırsa fosil yakıt şirketlerinin “dayanışma vergisi” ödemesi de öngörülüyor.

Görüşmede, elektrik üreticilerinin fazla gelirlerinin zor durumdaki hane halkları ve işletmeler için kullanılabilir hale getirmek; talep azaltımının teşvik edilmesi; gaz fiyatı üst sınırı oluşturulması ve mali zorluklar yaşayan kamu hizmeti şirketlerini desteklemek gündeme gelen tedbirler oldu.

AB Komisyonu’nun Rus gazına fiyat üst sınırı teklifinin ise görüşmede geniş bir destek bulamadığını gösterdi.

TOP AB KOMİSYONUNDA

Çek Endüstri Bakanı Jozef Sikela toplantı sonrasındaki açıklamasında, “Vatandaşlarımızı ve işletmeleri hayal kırıklığına uğratmayacağımızdan güvenli olmalıyız” dedi.

Sikela “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin enerji savaşını başlattığında, bizi bölmeyi ve demokratik toplumlarımıza ve ekonomilerimize zarar vermeyi umuyordu. Bunu başaramadı ve başaramayacak da” ifadelerini kullandı.

Başkan yardımcısı ve Almanya Iktisat Bakanı Robert Habeck, “Tutarları düşürmemiz gerekiyor” dedi ve bundan dolayı elektrik piyasasındaki kuralların değişmesi icap ettiğini kaydederek “Top Avrupa Komisyonu’nda” dedi.

AB Komisyonu’nun ilk yasa taslağını gelecek hafta içinde sunması öngörülüyor. Taslak onaylanmadan ilkin AB başkentleri tarafınca değiştirilebilecek. Komisyon’un Eylül ayı ortasına kadar uygulanabilir teklifler içeren bir plan hazırlaması gerekiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku