sesli sohbet

Avrupa ve Kuzey Amerika’da Hızla Yayılan Monkeypox Virüs Vakaları: 10 Gerçek


Birkaç ülke, maymun çiçek hastalığını tespit etmek için gelen yolcuların sıcaklıklarını test etmeye başladı.

Yeni Delhi:
Avrupa ve Kuzey Amerika, kemirgenler gibi enfekte hayvanlardan insanlara geçen bir virüs olan düzinelerce maymun çiçeği vakası tespit etti. Dünya Sağlık Örgütü, yeni salgınlar konusunda sağlık yetkilileriyle koordinasyon içinde olduğunu söyledi.

Monkeypox salgını hakkında bildiğimiz 10 şey:

  1. Monkeypox, insan çiçek hastalığına benzeyen nadir bir viral enfeksiyondur. İlk olarak 1958’de araştırma için tutulan maymunlarda keşfedildi. İlk insan maymun çiçeği vakası 1970 yılında kaydedildi.

  2. maymun hastalığı enfekte bir hayvanın ısırmasından veya kanına, vücut sıvılarına veya kürküne dokunarak kapılabilir. Sıçanlar, fareler ve sincaplar gibi kemirgenler tarafından yayıldığı düşünülmektedir. Düzgün pişirilmemiş enfekte bir hayvanın etini yiyerek de hastalığa yakalanmak mümkündür.

  3. Sağlık yetkilileri, bu enfeksiyonların bazılarının cinsel temas yoluyla bulaşan. DSÖ, bildirilen birçok vakanın eşcinsel veya biseksüel olarak tanımlanan kişiler olduğunu da araştırdığını söyledi.

  4. Ateş, kas ağrısı, lezyonlar ve titreme yaygın görülenlerdir. maymun çiçeği belirtileri insanlarda

  5. İspanya ve Portekiz 40’tan fazla olası ve doğrulanmış vaka tespit ettikten sonra Kanada, bir düzineden fazla şüpheli maymun çiçeği vakasını araştırdığını bildiren en son ülke oldu.

  6. Amerika Birleşik Devletleri dün ilk maymun çiçeği vakasını bildirdi. Doğu Massachusetts eyaletindeki bir adam, Kanada’yı ziyaret ettikten sonra virüs için pozitif test etti.

  7. İngiltere, 6 Mayıs’tan bu yana dokuz vakayı doğruladı.

  8. Göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri2017’de Nijerya’da yeniden ortaya çıkmadan önce 40 yıl boyunca maymun çiçeği vakası bildirilmemiştir.

  9. Şu anda maymun çiçeği için özel bir tedavi yoktur. Enfeksiyonun yayılmaması ve genel semptomların tedavi edilebilmesi için hastaların genellikle uzman bir hastanede kalmaları gerekecektir.

  10. Maymun çiçeğinin kuluçka süresi (enfeksiyondan semptomların başlangıcına kadar olan aralık) genellikle 6 ila 13 gün arasındadır, ancak WHO’ya göre 5 ila 21 gün arasında değişebilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku