sesli sohbet

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yoğun çatışmalar!

Azerbaycan Müdafa Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu duyurdu.

Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sabotaj gruplarının değişik istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediği bildirildi. Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandı.

Ermenistan ordusunun Basargeçer, İstisu, Karakilise ve Gorus illerindeki mevzilerinden Azerbaycan ordusunun Daşkesen, Kelbecer ve Laçın illerindeki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları da dahil değişik kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına alındı. Hücum sonucu askeri personel içinde kayıplar, askeri altyapıda hasarlar meydana geldi.Azerbaycan ordusunun da Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için lüzumlu tedbirler almış olduğu açıklandı. Azerbaycan’a karşı provokasyon operasyonlarına katılan Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin personel ve teçhizatında kayıpların bulunmuş olduğu aktarıldı.

Çatışma ve kayıplarından tamamen Erivan yönetiminin görevli olduğu belirtilen açıklamada, kamuoyuna ek data verileceği açıklandı.

PROVOKASYONLARA YANIT

Azerbaycan Müdafa Bakanlığı, Ermenistan’ın provokasyonlarına cevap olarak hayata geçirilen karşı önlemlerin lokal özellikte ve askeri hedeflere yönelik bulunduğunu, Azerbaycan ordusunun Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilgili haberlerin doğru olmadığını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, Azerbaycan ordusunun sivil nüfusu ve altyapıyı hedef almış olduğu iddiasıyla ilgili Ermenistan’ın yaymış olduğu bilgilerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada, “Ermenistan’ın provokasyonlarına cevap olarak, karşı önlemler lokal niteliktedir ve atış noktaları olan meşru askeri hedeflere yöneliktir. Misilleme önlemleri ufak ölçeklidir. Azerbaycan sınırlarının güvenliğini sağlamayı ve Ermenistan’ın provokasyonlarına son vermeyi amaçlamaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın bir öteki açıklamasında ise Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilgili haberlerin doğru olmadığı açıklandı.

Ermenistan ordusu akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunmuş, Ermeni birliklerce Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşenmişti. Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar başlamıştı.

Yaşananların, 2. Karabağ Savaşı sonrasında Ermenistan ve Azerbaycan içinde meydana gelen en büyük çatışma olduğu belirtiliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku