sesli sohbet

Azerbaycan Milletvekilinden Dünya Birliğine çağırı: “BM Güvenlik Konseyi kesin ve kararlı bir adım atmalıdır!"

“Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa, görüşünde kesinlikle haklıdır.” Azerbaycan Milletvekili Vugar Isgardarov bunu bir basın açıklamasında söylemiş oldu.

Milletvekili Mustafa Şentop’un  “Fransa ve öteki Avrupa ülkelerinin de PKK’yı terör örgütü olarak ona destek verdiklerini ve himaye ettiklerinde haklı bulunduğunu beyan etti. : “O devletlerin terör örgütünü himaye etmeleri  zamanı gerçeklere dayanmaktadır: “Mustafa Şantop’un terör örgütlerinin bu ülkelere saldırmasının kaçınılmaz olduğu yönündeki açıklaması yalnız bu ülkeler için değil, BM’nin Güvenlik Konseyi’ne bir davet olarak değerlendirilmelidir. Bugün hem Batılı ülkelerin hem de internasyonal kuruluşlar yalnız kendi çıkarları doğrultusunda adım atıyor. Bu bir gerçek. Dünya ülkeleri teröre sessiz kalmamalı. Tarih, Hocalı soykırımı ve Hocalı’da yaşanmış olan teröre sessiz kalanların bir gün bu terörün de ceremesini çekeceğini göstermiştir. Dolayısıyla terörden kimler yararlanır, kimler zarar görür diye düşünerek adım atmak gerekiyor. Internasyonal kuruluşlar bunu bilmeli, dünya ülkeleri bunu bilmeli.

Fransa’nın başkenti Paris’te önceki gün 3 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu silahlı saldırının arkasından düzenlenen sokak gösterilerinde oldukca sayıda bina ve vasıta hasar görmüş oldu. Gösterilere katılanlar içinde PKK yandaşlarının da yer aldığını gördük. O görüntülerin üstüne Ankara’dan Fransa’ya uyarı, dünya birliğine  çağırı mesajları seslendirildi. Fransa bilmeliydi ki, PKK’lı Ermeni teröristler Hocalı’da terör yapıyorsa ve Fransa buna sessiz kalıyorsa, hatta bu teröristlere haiz çıkıyorsa, bir gün onların dönerek dolanıp Paris sokaklarını da ateşe vereceklerini bilmeliydi.

Terörü desteklemenin sonuçlarına katlanıyorsunuz fakat masum sivillerin ölümüne yol açacak politikanızla büyük bir insanlık suçu işliyorsunuz. Bu şekilde bir durumda, her bir devlet, bilhassa Türk devletlerinin teröre karşı ortak savaşım etmesi icap ettiğini düşünüyorum! BM Güvenlik Konseyi bu şekilde bir duruma sessiz kalmamalı ve bu mücadelede kesin ve kararlı bir adım atmalıdır!”

Hatırlatalım ki, önceki gün sıhhat durumunun değerlendirilmesi için psikiyatri kliniğine sevk edilen 69 yaşındaki Fransız’ın, 23 Aralık’ta 3 kişinin vefat etmesiyle sonuçlanan saldırıyı organize etmiş olduğu şüphesiyle gözaltına alındı. Olayın arkasından Fransa’nın başkenti Paris’de gerilim terfi etti. Hafta sonu binlerce insan saldırıyı protesto etmek için sokaklara döküldü. Protestocular içinde terör örgütü PKK’nın sembollerini taşıyanlar da vardı.

Altını çizmek gerekir ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de mevzuyla ilgili  mühim mesajlar vererek dünya kamuoyuna seslendi.
 

 

 

Ülker Fermankızı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku