sesli sohbet

Azerbaycan Sosyal Refah Partisi'nden çağrı…

Azerbaycan Sosyal Refah Partisi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin Taşkesen, Kelbecer ve Laçın yönünde geniş çaplı provokasyonuna ilişkin bir izahat yapmış oldu:

“2020 senesinde gerçekleşen 44 günlük Karabağ Savaşı, Azerbaycan’ın haklı zaferi ile neticelenmiştir. Azerbaycan, Rusya cumhurbaşkanları ve Ermenistan başbakanı tarafınca 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildirge, Cenup Kafkasya bölgesinin sulh ve güvenlik içinde yaşaması için bir fırsat haline geldi. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin kalıcı barışın sağlanmasına engel oluşturması, üçlü bildirgenin şartlarına uymaması, tertipli olarak provokasyonlar yapması ve ateşkesi ihlal etmesi üzücüdür.

12 Eylül 2022 gecesi Ermenistan, evrensel olarak kabul edilen internasyonal hukuk, ilke ve prensiplerini, temel insan haklarını ve 10 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderleri içinde imzalanan üçlü Bildirge’nin koşullarını bir kez daha kasten ve ağır bir halde ihlal etti.  Ermenistan devlet sınırının Taşkesen, Kelbecer ve Laçın yönlerinde büyük çaplı sabotaj gerçekleştirmiş oldu.

Bu provokasyon sonucunda Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine bağlı 50 asker şehit olmuş, askeri ve sivil altyapı ağır hasar görmüş, sivillerin ve askeri personelin güvenlik ve sıhhat hakları ihlal edilmiştir.

Ek olarak, bu provokasyon 44 gün devam eden II. Karabağ Savaşı esnasında Ermenistan’ın ortalama 30 senelik işgalinden kurtulan bölgelerde yürütülen geniş çaplı bayındır çalışmalarını gölgede bırakmaya çalışmakta, böylece bölgenin gelecekteki kalkınmasını engellemektedir.

Ermeni silahlı kuvvetlerinin yıkıcı gruplarının, bilhassa Azerbaycan topraklarının çeşitli yönlerde, bilhassa kapsamlı restorasyon ve inşaat çalışmalarının yürütülmüş olduğu yerlerin ve ikmal yollarını, karanlık hava koşullarında bölgenin dağlık arazisini ve mevcut vadi boşluklarını kullanarak yaptıkları büyük çaplı askeri provokasyonu şiddetle kınıyoruz. İkinci Karabağ savaşının üstünden ortalama 2 yıl geçmesine karşın Ermenistan, Azerbaycan topraklarında gömülü minaların tam bir haritasını vermeyi hala reddediyor.

Avrupa Birliği ve Rusya’nın arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerin ruhuna ve güdüsüne aykırı olan bu provokasyonlar, bölgede sürdürülebilir barışı tehdit etmektedir. Bu adımı, temel hak ve özgürlüklerin ağır ihlali olarak değerlendiriyoruz ve Azerbaycan’a karşı etnik nefret ve düşmanlık kastıyla kasıtlı olarak işlenen bu tür askeri provokasyonları, internasyonal hukuka aykırı olarak, insanların yaşamlarına ve sağlığına ciddi zararlar vermek amacıyla yapıyoruz.

Ermenistan’ın siyasal ve askeri liderliğinin direkt görevli bulunduğunu beyan ederiz.
Azerbaycan Sosyal Refah Partisi olarak internasyonal kuruluşlara ve dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Internasyonal dünyanın, Ermenistan’ın bu yetersiz eylemlerine ihtiyaç duyulan ilgiyi göstermesi, protesto sesini yükseltmesi ve sıkı önlemler alması icap ettiğini söylüyoruz.

Sosyal Refah Partisi olarak Ermenistan’ın temel insan hak ve özgürlüklerini ağır şekilde ihlal eden provokasyonlarına kuvvetli bir halde tepki verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

 

Aslı Kazımova

Azerbaycan Sosyal Refah Partisi Genel Başkanı

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku