sesli sohbet

Azerbaycan'dan Fransa'ya nota!

Azerbaycan Dışişleri BakanlığıAzerbaycan’ın Paris Büyükelçiliğinin Ermeni grupların saldırısına uğramasına ilişkin protesto notası verildiğini duyurdu. Ek olarak AzerbaycanFransa’dan söz mevzusu vandallık ile ilgili soruşturma yürütmesi, lüzumlu yargılamaların yapılması, elçiliğe verilen zararın karşılanması talep etti.

Azerbaycan Dışişleri BakanlığıAzerbaycan’ın Paris Büyükelçiliğinin Ermeni grupların saldırısına uğramasına ilişkin izahat yayınladı.19 Eylül 2022’de Fransa’nın Azerbaycan Büyükelçisi Zacharie Gross, Bakanlığa çağrıldı ve Azerbaycan büyükelçiliğine yönelik saldırıya ilişkin protesto notası verildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“ÜZÜNTÜ İFADE EDİLDİ, TAZMİNAT TALEP EDİLDİ”

Fransa’daki Ermeni diasporasına mensup bir grup köktencilik güç tarafınca Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Paris Büyükelçiliğine meydana getirilen saldırının belirgin bir halde yapıldığını öteki tarafın dikkatine sundu. Fransız yasalarının ve genel olarak kabul edilen internasyonal yasal normları ihlal edildi. Hücum esnasında büyükelçilik binasında maddi hasar meydana geldi, diplomatik misyonun faaliyetlerine ve çalışanların hayatlarına tehdit oluşturuldu.”

1961 Viyana sözleşmesine gore elçiliğin güvenliğinden sorunlu Fransa’nın bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden duyulan üzüntü ifade edildi. Ek olarak diplomatik misyon ve personelini tehlikeye sokan bu vandallığın Fransız kolluk kuvvetleri tarafınca kapsamlı bir halde soruşturulması, uygun bir hukuki değerlendirme yapılması, suçluların adalete teslim edilmesi ve tazminat ödenmesi talep edildi.”

“GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK”

Fransız Büyükelçi, Azerbaycan Büyükelçiliğine yönelik olayın üzücü bulunduğunu söylemiş oldu ve Azerbaycan tarafının talebine gore, olayın uygun bir hukuki değerlendirmesinin yapılması için lüzumlu adımların atılacağına işaret etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku