sesli sohbet

Azerbaycanlı milletvekili Macron'un Azerbaycan hakkındaki konuşmasını kınadı

 

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Azerbaycan hakkında ifade etmiş olduğu görüşler temelsizdir.” Azerbaycan Milletvekili Vugar Isgandarov bu sözleri söylemiş oldu.

Milletvekiline bakılırsa Macron, Azerbaycan hakkında tamamen aslı astarı olmayan ve saçma açıklamalar yapmış oldu: “Bu onun siyasal konuşmasının bir hatasıdır. Oldukça beceriksizce çifte standart gösteriyor. Macron’un hitabı, Fransa’nın senelerdir AGİT eş başkanlığını sorgulamamız icap ettiğini gösteriyor. Fakat görüntü fazlaca yanlış. Öte taraftan Macron’un siyasal konuşmaları iki ülke arasındaki ilişkilere zarar veriyor.

Ve bu Macron’un Azerbaycan’a karşı ilk hitabı değil. Hatırlarsanız 2020’de Dağlık Karabağ ile ilgili yapmış olduğu açıklamada bile Türkiye’yi eleştirmiş ve Türkiye’ye Dağlık Karabağ mevzusundaki  provokasyonları durdurma çağrısı yapmıştı. Macron’un şu anki konuşmasına bakarsak, bizzat Macron’un provokatif konuşmaları durdurması icap ettiğini görebiliriz. Fransa, her zamanki şeklinde zamanı dostluğunu yenilediği Ermenistan’ın yanında içeriyor. Fakat bu da  Fransa’nın, tek taraflı tutumu ve aslı astarı olmayan suçlamaları, bu ülkenin arabuluculuk çabalarının gözden geçirilmesini gerektiriyor.

Bugüne dek Ermenistan’ın üçlü bildirinin hükümlerini yerine getirmemesi ve Azerbaycan topraklarına mayın döşeyerek bölgenin güvenliğine tehdit oluşturması mevzusunda da sessiz kalan Macron Azerbaycan’a karşı tek söz bile söylemesi imkansız!

Bence Macron adaletten anlatmak istiyorsa, ilkin Afrika vatanlarında Fransa’nın yaptıklarını, hala  Afrika ülkeleri üstünde kayda kıymet bir seviyede güç kullanmasını sürdürmesınden konuşsun.  

 60 senedir devam eden bu sömürgeciliği görmezden gelen Macron, haklı olmasına rağmen Azerbaycan’ı suçlamaya  behane aramak yerine, Fransa’nın Afrika’da nükleer enerjiyi geliştirmesinden, Nijer, Gabon ve Orta Afrika Cumhuriyetlerinden iyi mi uranyum ithal ettiğinden konuşsun…”

Hatırlatalım ki,  Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Çarşamba günü France 2 TV kanalında verdiği bir röportajda, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki uzlaşmazlıklarla ilgili Bakü ve Moskova’yı hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. Rusya’yı Kafkasya’da istikrarı bozmaya ve kaos çıkarmaya çalışmakla suçlayan Macron, Rusya’nın son aylarda taraflar içinde Azerbaycan lehine gerilimi kışkırttığını belirtmişti. Macron ek olarak Azerbaycan’ı fazlaca sayıda can yitirilmesine ve korkulu olayların yaşanmasına neden olan bir cenk başlatmakla suçlamıştı. Azerbaycan’ın yakın bir zamanda sınırda hücum başlattığını da iddia eden Macron, Ermenistan’ın yanında olmaya devam edeceklerini ifade etmişti.

 

 

Ülker Fermankızı

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku