sesli sohbet

Bakan Akar, kendisine eşlik eden TSK komuta kademesi ile iftar yemeğinde şehit ve gazi aileleriyle bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, başta Türk vatandaşları olmak üzere Ukrayna’da zorluk yaşayan tüm sivillerin tahliye edilmesi için önemli bir çaba içinde olduklarını belirtti. mümkün.” dedim.

İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen iftara, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu eşlik etti. şehit ve gazi ailelerinin anısına.

Vali Ali Yerlikaya’nın ev sahipliğinde çeşitli ilçelerden çok sayıda şehit ve gazi ailelerinin katıldığı programda konuşan Akar, Ramazan ayının hayırlara vesile olması, barış, huzur ve güzellikler getirmesi temennisiyle konuşmasına başladı.

Köklü devlet geleneğinde gaza ruhunun her zaman var olduğunu belirten Akar, şehitliği ve gaziliği “kültürümüzde ve inancımızda en yüksek makam ve makamlar” olarak nitelendirdi.

Şehit ve gazilerin vatan, millet ve bayrak sevgisinin ölümsüz abideleri olduğuna dikkat çeken Akar, “Bayrağın dokusu, vatanı vatan yapan şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Bugün bunu azizlerimize borçluyuz. Cennet vatanımızda huzur ve güven içinde yaşarsak şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz var.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içinde ve yurt dışında her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirten Akar, “Şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık, çabalarımızı sürdüreceğiz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli ailelerinin gözyaşlarını diledik, etmeye de devam ediyoruz.” edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası arenada söz konusu hale gelen Türkiye’nin her geçen gün etki ve ilgi alanını genişlettiğini vurgulayan Akar, bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görev ve sorumluluklarının arttığını söyledi. bağlam.

Bakan Akar, TSK’nın Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini yaşadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Mehmetçik zorlu hava ve arazi koşullarında görevini yerine getirmeye devam ediyor. Terörle mücadelemizin sürdüğü 24 Temmuz 2015’ten bu yana toplam 33.990 terörist etkisiz hale getirildi. Bitmeyecek. Teröristler Mehmetçi’nin nefesini her zaman enselerinde hissediyorlar. .İki gece aynı yerde yatamazlar.Terör örgütünün çöküşte olduğuna hepimiz şahit oluyoruz.PKK ve YPG’den farkları yok.Arkalarında kim olursa olsun, onları destekleyen kim olursa olsun, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bizler Son terörist etkisiz hale getirilene kadar bu mücadele devam edecek, inşallah 85 milyon vatandaşımızı terör belasından kurtaracağız. Bu konuda kararlıyız ve kararlıyız.”

“Türkiye herkesten daha cömert davrandı”

Ukrayna bağlamındaki gelişmeleri değerlendiren Akar, “Başta Cumhurbaşkanımız, Dışişleri Bakanımız ve ilgili bakanlıklarımız gerekli çalışmaları yapıyor. Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanlarını Dışişleri Bakanımız Antalya’da bir araya getirdi. Çok kısa bir süre içerisinde Sayın Putin ve Sayın Zelensky’nin de bir araya gelebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Kalıcı yangının önemine vurgu yapan Akar, şunları kaydetti:

“Bir an önce ateşkes, tahliyelerin gerçekleşmesi ve istikrarın sağlanmasını istiyoruz. Türkiye bugüne kadar Ukrayna’ya insani yardım konusunda herkesten daha cömert davrandı. Oradaki insani dramı hafifletmek için elimizden geleni yaptık. insani yardım konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Öte yandan, başta Türk vatandaşları olmak üzere Ukrayna’da zorluk yaşayan tüm sivillerin tahliyesi için önemli bir çaba sarf ediyoruz. Önümüzdeki günlerde oradaki sivilleri deniz yoluyla tahliye etmenin mümkün olacağını düşünüyoruz. Umudumuz, Cumhurbaşkanımızın yaptığı görüşmeler sonucunda iki liderin görüşmesi ile ateşkes sağlanmasıdır.”

Akar, konuşmasının ardından şehit ve gazilerin aileleriyle sohbet ederek taleplerini dinledi.

Güncel Haberler

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku