sesli sohbet

Bakan Murat Kurum açıkladı: Yerleşim yerleri belirlendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bugüne kadar hemen hemen tüm illerimizde depremden etkilenen illerimizde yerleşim alanları belirlendi.” o ifadeleri kullandı

abone

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’teki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde afet bölgelerinde yürütülen hasar tespit çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Kurum, “Bugüne kadar depremden etkilenen illerimizin hemen hemen tüm illerinde yerleşim alanları belirlendi” diyor. dedi.

“Belirli yerler”

Adana ve Osmaniye’deki çalışmaları değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Enkaz kaldırma çalışmalarını büyük bir titizlikle başlattık. Yıkım işlemlerini de titizlikle yürütüyoruz. TOKİ’nin arazi etüdü.Buralarda detaylı çalışmalara başladık.10 ilde yerleşim yerleriyle ilgili yerler belirlendi.Raporlar hazırlanıyor.İleride yapacağımız konutlarda da aynısını yapacağız. Daha önce yaptığımız evlerin inşaat faaliyetlerine başlayacağız.

“Evlerimiz 3-4 katı geçmeyecek”

Evlerimiz zemin dahil 3-4 katı geçmeyecek. Eski yerleşim yerlerinin mevcut imar yoğunluğunu detaylı bir şekilde inceledikten sonra vatandaşlarımızı mağdur etmemek için her türlü imar kısıtlamasını içeren bir süreç uygulayacağız. Şehirlerimizin 50-100 yılını planlayacağız. Önce belirlediğimiz rezerv alanlarında sonra da nazım planlarda yapacağız. Bu motivasyonla 10 ilde eş zamanlı çalışıyoruz. Evlerimizi hasar tespiti biten yerlere yapacağız” dedi.

“3 milyon bağımsız bölüme baktık”

Vatandaşların alacağı faydalar üzerinde de çalıştıklarını belirten Kurum, “Hasar tespit çalışmaları, kira yardımı, eşya yardımı, taşınma yardımı gibi birçok yardımı belirleyecek olan tavırdır. 3 milyon müstakil ayakta inceledik. Bu da 684 bin binaya tekabül ediyor. 3 milyon müstakil bölüm. 345 bini yıkılmış veya ağır hasarlı. Hafif hasarlı ve hasarsız evlerden vatandaşlarımız evlerine girebiliyor. Orta hasarlı binalara biz giremiyoruz. Binalar hasarlarını onarmadan.Ağır hasarlı binalar zaten yıkılacak.Biz AFAD ile ilk günden beri destek veriyoruz.Nakliye sürecini de birlikte yöneteceğiz.Burada bir sancı daha yaşıyoruz.Vatandaşlarımızın bu süreci yönetmesini istemiyoruz. Valiliklerimiz aracılığıyla d’yi değerlendirme sürecinden çok yol kat ettik. yıl. 10 ilde tüm hasar tespitlerini bir hafta içinde tamamlayacağız. Enkaz kaldırma işlemini de titizlikle gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı binaları yıkıp, belirlenen moloz döküm alanlarına atacağız. Tüm ayrışabilen malzemeleri analiz edeceğiz. Ancak, bu süreci hassasiyetle yürütüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ilk 30 konutun tasarım çalışmaları tamamlandı. Şubat ayından itibaren sözleşmelere, Mart ayında ise projelere başlayacağız. Hiçbir vatandaşımızı açıkta bırakmayacağız. Türkiye’nin tamamı deprem için adeta bir kalp gibidir. Bu seferberlik anlayışıyla el ele evlerimizi inşa edeceğiz. Bu depremde deprem bölgesinden elimizi asla çekmeyeceğiz” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku