sesli sohbet

Balon krizi patlak verdi! Çin’den ABD’ye ‘casus balonu’ tepkisi “Protesto ediyoruz”

Çin savunma bakanlığı, ABD’nin istihbarat amaçlı olduğundan şüphelenilen bir Çin yüksek uçan balonunu düşürmesini “aşırı tepki” olarak nitelendirdi.

abone

Bakanlık Sözcüsü Tan Kifey yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in sivil İHA’ya yönelik güç kullanmasını protesto ettiğini söyledi.

Sözcü Tan, “Müdahalenin aşırı bir tepki olduğu açıktır. ABD’nin bu hamlesini kınıyoruz ve benzer durumlarda tepki gösterme hakkımızı saklı tutuyoruz.” o ifadeleri kullandı

Dışişleri Bakanlığı sabah yaptığı açıklamada, “Çin, ABD’nin sivil bir insansız hava aracına karşı güç kullanmasından son derece memnun değil ve saldırıyı protesto ediyor.” Dedi. ifadesini kullandı

Açıklamada, Çin tarafının uçağın sivil amaçlı olduğunu Washington’a bildirdiği, mücbir sebeplerle Amerikan hava sahasına girdiği ve konunun soğukkanlılıkla, profesyonelce ve itidalle ele alınmasını açıkça talep ettiği vurgulandı. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, “ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, balonun yerdeki askeri personele teslim edildiğini veya fiziki tehdit edildiğini söyledi. Bu koşullarda ABD tarafı, ‘kuvvet kullanma’ konusunda ısrar ederek aşırı tepki gösterdi ve açıkça ihlal etti. uluslararası kurallar ve uygulamalar.” değerlendirmesine yer verildi.

ABD hava sahasında tespit edildi
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 3 Şubat’ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD anakarası üzerinde uçtuğunu ve ABD ordusunun onu takip ettiğini duyurdu.

Balonun Montana eyaletindeki uzun menzilli füze depoları da dahil olmak üzere hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiği iddia edildi.

Güvenlik nedeniyle balonu serbest bırakmayı tercih etmediklerini ancak müdahale seçeneğini saklı tuttuklarını vurgulayan savunma yetkilileri, ABD’nin Pekin Büyükelçiliği aracılığıyla Çinli mevkidaşlarını sorunun ciddiyeti konusunda uyardığını söyledi.

Çin’den “hava baloncuğu” açıklaması
Çin’den yapılan açıklamada, balonun Çin’e ait sivil bir hava aracı olduğu, meteorolojik araştırmalarda kullanıldığı ve rüzgarın etkisiyle yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiği belirtildi.

Açıklamada, “Çin tarafı, uçağın ABD hava sahasına kasıtsız ve zorunlu sebeplerle girmiş olmasından üzüntü duymaktadır” denildi. açıklamalar yapıldı.

ABD karasularında vuruldu
Çin’in açıklaması Washington’u tatmin etmedi ve Başkan Joe Biden’ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerinde süzülen balon, ABD karasularında ABD ordusuna ait jet uçakları tarafından düşürüldü.

ABD basınında çıkan haberlerde, F-22 savaş uçağının ateşlediği “AIM-9X Sidewinder” tipi füzenin balona çarptığı bildirildi. Havada patlayan balonun ve balona bağlı ekipmanın düştüğünü gösteren videolar televizyonda ve sosyal medyada yayınlandı.

“Üç okul otobüsü büyüklüğünde” olduğu ve 60.000 fit yükseklikte uçtuğu söylenen balondan enkaz toplama çalışmalarının devam ettiği bildiriliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku