sesli sohbet

Beyaz Saray: İran, Ukrayna savaşı için Rusya'ya yüzlerce İHA verecek

Beyaz Saray: İran, Ukrayna savaşı için Rusya’ya yüzlerce İHA verecek – Dünya Haberleri

Beyaz Saray: İran, Ukrayna savaşı için Rusya'ya yüzlerce İHA verecek

Sullivan, Beyaz Saray’daki günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, İran’ın şu ana kadar Rusya’ya herhangi bir insansız hava aracı sistemi sağlayıp sağlamadığının belli olmadığını dile getirdi.

Ancak bununla birlikte ABD’nin elinde “İran’ın bu ay içinde Rus güçlerini bu sistemleri kullanmaları için eğitmeye hazırlandığını gösteren bilgiler olduğunu aktardı.

Beyaz Saray yetkilisi, “Elimizdeki bilgiler, İran hükümetinin Rusya’ya hızlandırılmış bir zaman çizelgesinde silah kapasitesine sahip İHA’lar da dahil olmak üzere birkaç yüz kadar insansız hava aracı sağlamaya hazırlandığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Sullivan, Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda Moskova’nın istediğini alamadığı ve bazı silah sıkıntıları yaşadığını belirterek, “Bizim tarafımızda, İran hükûmetinin yakın zamanda Rusya’ya yüzlerce İHA vereceğine ve bunların arasında SİHA’ların da olacağına ilişkin bir bilgi var. Ayrıca bu bilgi, İran’ın bu İHA’ların kullanımı için Rus askerlerine eğitim vereceğini ve bu sürecin bu ay başlayabileceğini gösteriyor” dedi.

(Fotoğraf: Temsili)

Euronews Türkçe’deki habere göre Sullivan, İran’ın bu sene başında Yemen’deki Husi isyancılara Suudi Arabistan’a saldırmaları için benzer insansız hava araçları sağladığını da söyledi.

Rusya’dan Ukraynalılara ‘kolay vatandaşlık’ Rusya’dan Ukraynalılara ‘kolay vatandaşlık’

Rusya’dan Ukraynalılara ‘kolay vatandaşlık’

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku