sesli sohbet

Beyaz Saray, Zelensky’nin konuşması öncesinde Ukrayna’ya daha yüksek sesle yardım çağrısı yaparken Capitol Hill’de artan sabırsızlıkla karşı karşıya


Zelensky, Ukraynalı liderin ABD’li milletvekilleriyle sanal bir toplantı yapmasından iki haftadan kısa bir süre sonra, sabah Kongre’ye nadir bir savaş zamanı konuşması yapacak. Diğer dost hükümetlere yaptığı konuşmalarda yaptığı gibi, Çarşamba günkü konuşmasını, Biden yönetiminin halihazırda vermiş olduğu belirli askeri yardım türleri de dahil olmak üzere, daha fazla yardım için ABD’ye ateşli bir çağrıda bulunmak için kullanması bekleniyor. karşısında.

Capitol Hill’deki milletvekilleri ve yardımcıları CNN’e, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşına en iyi şekilde nasıl yardım edileceğine ilişkin Washington’daki bir sonraki büyük müzakere turunun, hiç de küçük olmayan bir şekilde, Zelensky’nin Kongre ile konuşurken tam olarak ne istediğine bağlı olacağını beklediklerini söyledi. Konuşma, Capitol Hill’deki bazılarının, yönetimin hızına ve Zelensky’nin savaş jetleri tedarik etmek ve ülke üzerinde uçuşa yasak bir bölge dayatmak için istediği kadar ileri gitme konusundaki isteksizliğine sabrını yitirdiği bir sırada geldi. Bu iki şey, Ukraynalı liderin Çarşamba günkü konuşmasında istediği şeyler arasında yer alacak gibi görünüyor, ancak yönetim, Putin’in bu hareketleri nasıl yorumlayacağına dair endişeler nedeniyle onları dışladı.

Bir yetkiliye göre Biden’ın ek 800 milyon dolarlık güvenlik yardımı duyurması bekleniyor – bu da geçen hafta açıklanan toplamı 1 milyar dolara ve Biden yönetiminin başlangıcından bu yana 2 milyar dolara çıkardı.

Planlara aşina olan yetkililere göre, Başkan Zelensky’nin konuşmasını takiben Çarşamba günü, tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere yeni askeri yardım paketini açıklayacak. Yeni yardım, Zelensky’nin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşını sürdürmek için gerekli olduğunu söylediği uçuşa yasak bölge veya savaş uçakları dışında duracak. Ancak yeni yardım, Javelins ve Stingers dahil olmak üzere ABD’nin halihazırda sağladığı savunma silahlarından daha fazlasını içerecek. Önce Wall Street Journal beklenen yardım duyurusunu bildirdi.

ABD hükümeti savaşa büyük ölçüde Ukrayna’nın iki taraflı desteğiyle yanıt vermiş olsa da, şimdiye kadar yönetimin tepkisini eleştirmekten çekinen üst düzey Cumhuriyetçiler de dahil olmak üzere bazı milletvekilleri için sabır tükeniyor. Biden ve yönetimi, Başkan’ın krize yanıt olarak Amerikan müttefiklerini bir arada tutmayı amaçladığı için Kongre’deki bazılarının istediği kadar hızlı yanıt vermedi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki en üst düzey Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, “Kongrenin yapmak istediği her şey, (yönetim) başlangıçta hayır dedi. Ve daha sonra, müttefiklerimiz bunu yaptıktan sonra evet diyorlar” dedi. “Yavaş. Bu çok acı verici.”

Demokratik Temsilci Josh Gottheimer, “Zelensky’den haber alacağız. Dolayısıyla, o zaman duyduklarımıza ve Beyaz Saray’ın bir sonraki hamlesine bağlı olarak, göreceğiz” dedi. Ukrayna kuvvetlerine savaş uçakları ve diğer askeri araçlar gönderilmesini savunan birçok milletvekili. “Daha fazla zorlamamız gerektiğine inandığımız ve memleketten daha fazla zorlamamız gerektiğini duyduğumuz alanlarda bunu Beyaz Saray’a ileteceğiz.”

Bir genelkurmay başkanına, patronlarının bir sonraki konuyu kamuoyuna açık bir şekilde zorlayacağı sorulduğunda, açıkça ifade etti: “(Zelensky’nin) Kongre’ye hitap etmesi, bunun çoğunu şekillendirecek” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Capitol’de sanal merkezi sahne alacak

Üyeler, ülkesinin ihtiyaç duyduğu yardım söz konusu olduğunda Zelensky’nin sözlerini küçümsemesini beklemediklerini söylediler.

Ohio Cumhuriyetçi Senatörü Rob Portman, Zelensky’nin konuşmasından ne beklediğini tahmin ederek, “Yaptıklarımızı takdir edeceğinden şüpheleniyorum,” dedi: “Ayrıca şu anda neye ihtiyaçları olduğu ve bunun bir an olduğu konusunda çok doğrudan olacak. gerçeğin.”

Capitol Tepesi’nde, Ukraynalı müttefiklere yardım etmek için daha fazlasını yapma baskısı Son haftalarda Cumhuriyetçi ve Demokratların, Polonya’dan Ukrayna’ya jet transferini kolaylaştırması, Rusya’nın ABD’ye yaptığı enerji ithalatını kesmesi ve Rusya ile normalleşen ticari ilişkileri bozması için yönetime yönelik çağrıları artırmasıyla birlikte, son haftalarda büyüyor. Son iki konuda, Beyaz Saray, Hill’de zaten önemli bir ivme olduktan sonra geçen hafta harekete geçti.

O sırada bir Beyaz Saray yetkilisi, Kongre baskısının Beyaz Saray’ı harekete geçirdiğine dair herhangi bir öneriyi reddedeceklerini söyledi ve yetkililer, yönetimin Ukrayna yardımı konusundaki karar alma sürecinin Avrupalı ​​müttefikleriyle istişarelere öncelik verdiğini vurguladılar.

Sovyet döneminden kalma savaş uçaklarının Ukrayna’ya gönderilip gönderilmeyeceği – ve nasıl – sorusu özellikle zorlu bir tartışma olarak ortaya çıktı. Beyaz Saray’ın daha sonra geçen hafta “iletişimde geçici bir kesinti” olarak adlandıracağı şeyde, Polonya hükümeti Almanya’daki bir ABD Hava Kuvvetleri üssüne jet göndermeyi ve bu uçakların daha sonra Ukrayna’ya nakledilmesini önerdi – sadece bu fikir ABD yetkilileri tarafından hızla reddedildi. Yönetim, lojistik zorlukların yanı sıra doğrudan ABD-Rusya çatışması riskinin çok büyük olduğu konusunda uyardı.

Ancak bu reddetmeden bu yana, Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, yönetimin Ukrayna’ya bu tür savaş uçaklarının yanı sıra hava savunma sistemleri gibi diğer askeri araçları sağlaması yönündeki çağrılarını yalnızca artırdı.

Zelensky’den başka bir istek tekrar milletvekillerine yapabilir Çarşamba: Biden yönetiminin defalarca ve inatla aleyhinde konuştuğu Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurulması.

Batı Virjinya’dan Demokrat Senatör Joe Manchin kısa süre önce seçeneği masadan kaldırmak istemeyeceğini söylese de, Capitol Hill’deki en şahin üyelerinden bazıları da dahil olmak üzere milletvekilleri büyük ölçüde aynı fikirde.

Beyaz Saray sonraki zorlu adımlarla karşı karşıya

Zelensky’nin Kongre’ye hitap etmesinden saatler sonra Biden, ABD’nin Ukrayna’ya yardımını detaylandırmak için kendi konuşmasını yapacak. İki cumhurbaşkanı son haftalarda düzenli olarak konuştu ve Beyaz Saray yetkilileri Zelensky’nin personeli ile günlük temas halindeydi, bu da Beyaz Saray’ın Ukrayna Devlet Başkanı’nın Çarşamba günkü konuşmasında hiçbir şeye şaşırmayacaklarına inanmasına yol açan bir koordinasyon düzeyi.

Salı günkü Beyaz Saray basın brifinginde Psaki, Zelensky’nin Ukrayna’ya “tarihi miktarda askeri ve güvenlik yardımı ve silahını” hızlandırmaya yardım ettiği için “tutkusu”, “cesareti” ve “cesaretini” övdü ve bir dizi ek eylem için çığlıkları kabul etti. Kongreden gelenler.

Psaki, “Evet, bir dizi iki partili çağrı olduğunu biliyoruz.” Dedi. Ancak burada sorumluluğumuz olan şey, bunun ABD ve kendi ulusal güvenliğimiz üzerindeki etkisinin ne olduğunu değerlendirmektir” dedi.

Milletvekilleri, Beyaz Saray’ı Ukrayna’ya yardım etme konusunda belirli seçenekleri değerlendirmeye çağırdıklarında, seçmenlerinden duydukları şeyleri eve kanalize ettiklerini söylüyorlar.

2 Nolu Senato Demokratı olan Illinois Demokratı Senatör Dick Durbin, Biden’ın Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeme kararının “tarafında duracağını” söyledi. Yine de, hafta sonu Chicago’ya döndüğünde Durbin, seçmenlerinden birçoğunun Ukrayna’ya sağlanan savaş uçağı eksikliği konusunda endişelerini dile getirdiğini duydu.

Durbin, CNN’e verdiği demeçte, “Bu bir ikilem. Klasik bir ikilem. Ukrayna’nın hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu ekipmanı sağlamak istiyoruz. Putin’i Üçüncü Dünya Savaşı’na veya nükleer bir çatışmaya itmek istemiyoruz.” “Bu kararı sadece Başkan verebilir ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Şu ya da bu tarafı savunabilirim.”

Yakın zamanda yapılan bir anket gösterdi Amerikalıların ezici bir çoğunlukla Rusya’ya karşı artan ekonomik yaptırımlardan yana olduklarını ve çoğu doğrudan ABD askeri müdahalesine karşı çıksa da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini durdurmak için daha fazla eylemi geniş çapta desteklediğini söyledi.

Birçok milletvekili için kişisel bir an

Salı günü, Biden, 1,5 trilyon dolarlık bir hükümeti yasalaştırdı Ukrayna’ya 13.6 milyar dolarlık yardımı içeren finansman faturası. Ve Kongre geçen hafta Ukrayna için 13 milyar dolarlık devasa bir yardım paketini kabul ederken, Capitol Hill’de ele alınması gereken daha fazla yasa var. Senato, Rusya’dan enerji ithalatını yasaklayan bir yasa tasarısını henüz kabul etmedi ve Rusya ile normalleştirilmiş ticari ilişkilerin en iyi şekilde nasıl sınırlandırılacağına ilişkin müzakereler devam ediyor.

Demokrat Parti üyesi Floridian Stephanie Murphy, “Kongre üyeleri olarak Amerikan halkına en yakın olan biziz ve halkın Rusya’ya karşı duyduğu tepkiyi ve Ukrayna’ya yönelik geniş halk desteğini yansıtıyoruz” dedi. Ev Silahlı Hizmetler Komitesi. “İnsanlar bizim daha fazlasını yapmamızı istiyor ve bunun kötülüğe karşı iyi bir an ve demokrasinin bir savunma anı olduğunu anlıyor gibiler.”

Murphy, yönetimin Ukrayna’ya yardım konusundaki seçeneklerini değerlendirmesinin hem “aktif hem de temkinli” olduğunu belirterek, Ukrayna’ya askeri yardım konusundaki bir sonraki müzakere turunun dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Kolay cevapları tükettiğimiz bir aşamaya geliyoruz” dedi. “İyi olan şey, Zelensky’nin Kongre’ye gelmesi ve pek çok şey istemesi – olması gerektiği gibi.”

Ukraynalı liderin konuşması, son birkaç yılda Zelensky ile kişisel ilişkiler geliştiren bazı milletvekilleri için muhtemelen daha da fazla anlam ifade edecek. Geçmişte Amerikan milletvekilleriyle kişisel olarak bir araya geldi, senatörlerle telefon görüşmeleri yaptı ve geçen hafta Meclis Başkanı Nancy Pelosi ile konuştu.

Missouri Cumhuriyetçi Senatör Roy Blunt, “Sanırım Kongre, çok daha büyük bir ülke tarafından yapılan bu saldırıya üç hafta kala, onun hâlâ bir yere gidip Birleşik Devletler Kongresi ile sanal bir toplantı yapabileceği gerçeğini takdir ediyor,” dedi.

Bu hikaye Salı günü ek raporlarla güncellendi.

CNN’den Kaitlan Collins, Manu Raju ve Kevin Liptak bu rapora katkıda bulundu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket