sesli sohbet

Biden, Zelensky ile görüşmede Ukrayna için 800 milyon dolarlık güvenlik paketini açıkladı


ABD yetkilileri, Rusya’nın başkent Kiev çevresindeki bölgeden askerlerini çekmesiyle Ukrayna’nın doğu bölgelerine odaklanan, devam eden savaşta potansiyel olarak kanlı yeni bir aşama konusunda uyardığı sırada geliyor.

Biden yaptığı açıklamada, “Ukrayna ordusu, sağladığımız silahları yıkıcı bir etki için kullandı. Rusya, Donbas bölgesindeki saldırısını yoğunlaştırmaya hazırlanırken, ABD Ukrayna’ya kendini savunma yetenekleri sağlamaya devam edecek.” Dedi.

Biden, yeni duyuruyu Zelensky ile yaklaşık bir saat süren bir öğlen telefon görüşmesinde detaylandırdı.

Zelensky, Twitter’da “@POTUS ile sürekli diyalog sürdürüldü. Rus savaş suçları değerlendirildi. Ek savunma ve olası makro-finansal yardım paketi tartışıldı. Yaptırımları artırmayı kabul etti.”

Pentagon, ABD’nin Beyaz Saray tarafından onaylanan son güvenlik yardım paketinde Ukrayna’ya kimyasal saldırılara karşı korunmak için 11 Mi-17 helikopteri, 300 Sustalı İHA, 18 Obüs ve koruyucu ekipman sağladığını duyurdu. Ayrıca yeni silah paketinde 200 adet M113 zırhlı personel taşıyıcı, 10 adet karşı topçu radarı, 500 adet Javelin tanksavar füzesi ve 30.000 adet vücut zırhı ve kask seti yer alıyor.

Pentagon basın sekreteri John Kirby, 800 milyon dolarlık paketin, Rus kuvvetleri saldırılarının odağını doğu ve güney Ukrayna’ya kaydırırken “bugünkü savaş için Ukrayna’nın acil ihtiyaçlarını karşılamayı” amaçladığını söyledi. Silahların “mümkün olan en kısa sürede” Ukrayna’ya gönderilmeye başlayacağını söyledi ve önceki güvenlik yardımlarının güvenlik paketlerinin onaylanmasından dört ila beş gün sonra gönderildiğini kaydetti.

Salı gecesi itibariyle, iki kaynak helikopterlerin yardım listesinden çıkarıldığını söyledi, ancak Biden yaptığı açıklamada nihayetinde dahil edildiklerini söyledi. Ukrayna başlangıçta Beyaz Saray’dan son dakikada helikopterleri göndermemesini istemiş ve faydalı olup olmayacaklarını değerlendirmek için daha fazla zaman istediklerini belirtmişti. Ancak Çarşamba günkü telefon görüşmesi sırasında Zelensky, Biden’a ülkesinin onlara ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle pakete geri konduklarını söyledi.

Kirby, pakete eklenen Mi-17 helikopterlerinin Afganistan’a tahsis edildiğini söyledi.

800 milyon dolarlık sevkiyat, toplam askeri yardım miktarı ABD, Ukrayna’ya 3 milyar dolardan fazla kaynak sağladı. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, Ukrayna’nın 2020 savunma bütçesi sadece yaklaşık 6 milyar dolardı. İki aydan kısa bir süre içinde ABD, Beyaz Saray’ın silah ve teçhizat göndermek için çalıştığı hızın altını çizerek, güvenlik yardımının neredeyse yarısını sağladı.
Polonya'daki Ukraynalı mülteciler göremediğiniz travma için yardım alıyor - ruh sağlığı

Yenisi duyurulduğundan önceki paketlerin teslimatı tamamlanmaya devam ediyordu. Üst düzey bir ABD savunma yetkilisine göre, ABD ilk 100 Sustalı drone sisteminin kalan bir kısmının “ertesi gün boyunca” Ukrayna’ya girmesini bekliyor.

Yetkili ayrıca ABD’den başka bir Javelin tanksavar füzesi sevkiyatının önümüzdeki 24 saat içinde Ukrayna’ya ulaşmasının beklendiğini söyledi. Çarşamba günü kamera dışı bir brifing sırasında yetkili, ABD’nin diğer iki ülkeden Ukrayna’ya iki hava ikmal teslimatının koordinasyonuna da yardımcı olduğunu söyledi.

Sustalı dronlar, savaş başlığı taşıyan ve çarpma anında patlayan küçük, taşınabilir dronlardır. Uçağı üreten şirkete göre, en küçük model altı mil ötedeki bir hedefi vurabilir.

“Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri ile ortaklarının Ukrayna’ya sağladığı istikrarlı silah tedariki, Rus işgaline karşı mücadelesinin sürdürülmesinde kritik önem taşıyor. Putin’in Ukrayna’yı fethetme ve kontrol etme amaçlı ilk savaşında başarısız olmasına yardımcı oldu. Yapamayız. Başkan Zelenskyy’e güvence verdiğim gibi, Amerikan halkı özgürlük mücadelesinde cesur Ukrayna halkının yanında olmaya devam edecek.”

Pentagon hâlâ ABD güçlerinin Ukraynalıları güvenlik yardım paketinde gönderdikleri bazı yeni sistemler konusunda nasıl eğitecekleri üzerinde çalışıyordu.

Kirby, “Hala bu seçeneklerin nasıl görüneceği, bu eğitimin nasıl görüneceği, buna kaç ABD askerinin dahil olacağı, nerede olacağı ve ne kadar süreceği üzerinde çalışıyoruz” dedi. gazetecilerle brifing

ABD’nin Ukraynalıları yeni sistemler üzerinde “çok, çok hızlı” eğitebileceğini ve muhtemelen az sayıda Ukrayna askerini eğiterek yapılacağını ve bunun daha sonra bazılarını Sustalı dronlar da dahil olmak üzere diğerlerini eğitebileceklerini söyledi. daha önceki bir yardım paketinde gönderilmişti.

Biden yönetimi neden Ukrayna'ya yeni, daha ağır silahlar veriyor?

Ukrayna için yeni para dilimi, gizli toplantının bir okumasına göre, Pentagon’un Çarşamba günü ordunun en büyük sekiz ana yüklenicisinin CEO’larını Ukrayna’yı nasıl daha hızlı silahlandıracağını bulmak için ağırlamasıyla geldi.

Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks liderliğindeki yuvarlak masa tartışması, Pentagon’un hedeflerine odaklandı. Ukrayna’ya silah sağlamaya devam edin ABD kuvvetlerinin hazırlığını koruyabilirken ve müttefiklerin savunmasını destekleyebilirken.

Pentagon, okumaya göre, savunma müteahhitlerinin Ukrayna’nın savunması için kritik öneme sahip silah ve teçhizatı hızla üretirken karşılaştıkları zorlukları daha iyi anlamaya çalıştı.

Salı günü, bir savunma sanayi yetkilisi CNN’e, büyük silah üreticilerinin ciddi tedarik zinciri sorunları ve uygun fiyatlı işgücü eksikliği ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Yetkili, Ukrayna sözleşmelerinin mevcut üretim için artan ABD savunma harcamalarıyla rekabet etmesi nedeniyle üretim kapasitesinin ek zorluklarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Çarşamba günü düzenlenen gizli yuvarlak masa toplantısı, kısmen Pentagon ile Lockheed Martin, Raytheon ve General Dynamics de dahil olmak üzere en büyük silah üreticileri arasında devam eden bir dizi tartışmada bu endişeleri ele almayı amaçlıyordu. Ancak, öncelikle, hızlı bir şekilde sevk edilebilen ve minimum eğitim ile etkin bir şekilde kullanılabilen sistemler de dahil olmak üzere, Ukrayna için silahların “hızlandırılması” hedefine odaklanıldı.

Üst düzey bir savunma yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yapılan büyük silah sevkiyatlarının ABD kuvvetlerinin hazır olma durumunu etkilemediğini söyledi. Yetkili, “hazırlığımız için bir kriz meselesi haline gelmeden önce” tartışmaların yapılmasını “ihtiyatlı” olarak nitelendirdi.

Bu hikaye, Çarşamba günü ek raporlarla güncellendi.

CNN’den Oren Liebermann, Natasha Bertrand, Jeremy Herb, Michael Conte, Kaitlan Collins ve Jim Sciutto bu rapora katkıda bulundu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku