sesli sohbet

Blinken’dan Türkiye için ‘başarı’ vurgusu! “Tüm ittifakı güvenlik endişelerine odakladı”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışını İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilişkilendirmediğini, bu satışın ABD’nin çıkarına olduğunu ancak her iki konunun da bir an önce devam etmesi gerektiğini söyledi. İsveç’in NATO üyeliği sorulduğunda Blinken, “NATO üyeliği bir süreçtir. Bu süreçte İttifak üyeleri kendilerini ilgilendiren konuları dile getirebilirler. Ve tabii ki Türkiye de bunu son aylarda yaptı” dedi. cevabı verdi.

“TÜRKİYE’NİN BAŞARILI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım sürecinde Türkiye’nin rezervleriyle ilgili çok önemli adımlar attığının altını çizen Blinken, “İttifak üyelerinin tamamının belli kaygılara (güvenlik) odaklanmış olması bence Türkiye’nin başarısı. Finlandiya”. değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Blinken, İsveç’in NATO’ya katılma zamanının geldiğini vurgulayarak, “Çok haklı endişeleri gidermek için çok önemli adımlar attı. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda bu sürecin tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Herhangi bir talebimiz yok. Olabileceğinden ve olması gerektiğinden şüpheliyiz ve bunun olmasını bekliyoruz.” .

ABD F-16’LARININ TÜRKİYE’YE SATIŞININ İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİYLE BAĞLANTILI OLDUĞU İDDİALARI

Blinken, “İsveç’in NATO üyeliği ile F-16’lar farklı konular. Ancak bizce her ikisi de Avrupa güvenliği için hayati önem taşıyor. Bu nedenle hem Türkiye’yi hem de Macaristan’ı İsveç’in NATO’ya katılımının bir parçası olarak görüyoruz. Sizi uyarıyoruz. İsveç’e katılımını mümkün olan en kısa sürede onaylamak. İsveç’in artık hazır olmasına gerek yok. Yönetimimiz F-16 konusunda çok netti. Türkiye NATO ittifakının kilit bir üyesidir İttifak’ın faaliyet göstermesinin önemli olduğuna inanıyoruz. en yüksek standartlarda olacak ve diğer tüm Müttefiklerle tamamen birlikte çalışabilecektir.

İki konuyu birbirine bağlamasak ve derken Biden yönetimini kastediyor olsak da, bazı Kongre üyelerinin İsveç’in NATO üyeliğini F-16’lardaki ilerlemeye bağladığı da aynı derecede doğrudur. Kongre tamamen eşit ve bağımsız bir yönetim organıdır. Bu kararlarda onların sesleri ve oylarının etkili olduğu açıktır. Ancak bizim açımızdan her ikisi de bir an önce ilerlemeli.”

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin Deklarasyon
Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki görüntü dikkatleri üzerine çekti!  Erdoğan, Oğan'a ne dedi?Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki görüntü dikkatleri üzerine çekti! Erdoğan, Oğan’a ne dedi?
Başkent sağanak yağışa teslim oldu!  Keçiören Belediye Başkanı tepki gösterdiBaşkent sağanak yağışa teslim oldu! Keçiören Belediye Başkanı tepki gösterdi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku