sesli sohbet

BM'den Türkiye ve Yunanistan'a "Ege Adaları" çağrısı!

Birleşmiş Milletler (BM), Yunanistan ve Türkiye’ye “Ege Adaları” problemininin barışçıl yollardan çözülmesi için diyaloğun devam etmesi çağrısı yapmış oldu.

BM Genel Yazman Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, AA muhabirinin, internasyonal anlaşmalara karşın Yunanistan’ın Ege’deki bazı adalara askeri yığınak yapmış olduğu yönündeki sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Bölgede yükselen gerilimin ve hem Atina’dan hem de Ankara’dan gelen açıklamaların farkındayız. Gerginliği artırabilecek fiil ve ifadelerden kaçınılması mühim. Genel Yazman bu bağlamda tüm anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümünü yineliyor ve Yunanistan ve Türkiye’yi tansiyonu düşürmek için ikili diyaloğu sürdürmeye teşvik ediyor.”

Dujarric, BM’nin probleminin yasal boyutuna ilişkin ise üye devletlerin egemenlik hakları ve deniz alanları üstündeki yargı yetkisine ilişkin mevzularda bir pozisyon almadığını ve yorum yapmadıklarını sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku