sesli sohbet

Borç yapılandırması için başvuru süresi 1 ay daha uzatıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre; 31 Mayıs’ta sona erecek olan Devlete olan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin başvuru süresi 30 Haziran’a, ilk taksit ödeme süresi ise 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

abone

Kamu borçlarının yeniden yapılandırılması başvuru tarihi 1 ay uzatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre başvuru süresi bir ay uzatılarak 30 Haziran’a kadar uzatıldı. Ödemenin ilk taksitinin ödeme süresi de bir ay uzatıldı.

Son başvuru tarihi 30 Haziran, ilk taksit ödemesi 30 Temmuz
Böylece başta SGK vergi ve primleri olmak üzere birçok kamu borcunun son ödeme tarihi 30 Haziran olurken, devlete olan borçların ilk taksit ödeme süresi 30 Temmuz’a kadar uzatıldı.

Karar hangi borçları kapsıyor?

Vergi daireleri, gümrük, askerlik, otoyol cezaları ve belediyelere olan tüm borçlar 48 taksitle ödenebiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Daire Başkanlığı (YİKOB) yeniden yapılandırma fırsatları sunmaktadır.

Belediyelerin emlak vergileri ve su borçları dahil tüm kredileri, oda ve borsaların, sendikaların payları da yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

Yeniden yapılanmaya trafik, sosyal güvenlik primleri, askerlik, nüfus, köprü, kaçak geçişler, adli yaptırımlar, idari yaptırımlar, öğrenim kredisi borçları, bakım primi borçları da dahildir.

Borçlar 48 taksitle ödenebilir

Paket ile 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan borçlar 48 taksitle ödenebilecek.

Borcu 12, 18, 24, 36 ve 48 ay vadeli olarak nakit ödeme seçenekleri olacak.

Yapılandırmanın iki taksidinin eksiksiz ve zamanında ödenmesi gerekmektedir.

Yapılandırmayı e-Devlet üzerinden ve yetkili kurumlarla bizzat iletişime geçerek gerçekleştirmek mümkündür.

Faizin %90’ı erken siliniyor

Yeniden yapılandırılan borçların erken ödenmesi durumunda, anapara dışındaki oran tutarının ulusal vergisinin yüzde 90’ından muaf olunur.

İdari para cezasının etkin kredisinde %25 indirim

31 Aralık 2022 tarihine kadar işlenen ve yeniden yapılandırma başvurusunun sona ermesine kadar bildirilen fiillere ilişkin idari yaptırımlar da yapılandırılabilir. Yeniden yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl kredi üzerinden yüzde 25 indirim yapılacak.

Yürütme durdurulacak

Kurulumdan yararlanmak için açılan davalar düşer. Yapılandırmayı yapanlar için yürütme işlemi kesintiye uğrayacaktır.

Yapılandırmadaki son

13 Mart’ta Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yeniden yapılanması talebi başlatıldı.

362 milyar liralık kamu kredisini kapsayan yapılandırma için bugüne kadar 4 milyon başvurudan 883 bin 464 adedini 3 milyon 279 bin 311 mükellef talep etti.

Gelen talepler karşılığında 178 milyar 300 milyon TL kredi yapılandırıldı ve bu tutarın 8 milyar 200 milyonu tahsil edildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku