sesli sohbet

Boşanma Avukatı Danışmanlık Ücreti

Boşanma Avukatı Danışmanlık Ücreti

Son zamanlarda boşanma oranlarının artmasıyla birlikte boşanma avukatlarına olan talebin de bir hayli fazla olduğunu görüyoruz. Boşanmayı düşünen çiftler sadece danışmanlık hizmeti için bile boşanma avukatlarına sık sık başvuruyor. Sadece dava yürütmekle kalmayan avukatlar aynı zamanda misafirlerinin sorularını cevaplarken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair tecrübelerini de onlarla paylaşıyorlar. Oldukça yoğun bir tempoda çalışmak zorunda kalan boşanma avukatları dileyen tüm misafirlerine danışmanlık hizmeti sunuyorlar. Ancak boşanmayı düşünen çiftlerin akıllarında hala danışmanlık hizmetine dair pek çok soru olduğunu görüyoruz. Danışmanlık hizmeti nedir, danışmanlık ücreti ne kadar gibi sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Bu yüzden uzman boşanma avukatlarının görüşlerine dayanarak bu konu hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Avukat Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Hukuki danışmanlık olarak da tabir edilen avukat danışmanlık hizmeti, her türlü hukuki konuda kişilerin uzman ve tecrübeli avukatlar tarafından bilgilendirilmesidir. Burada kişinin ortaya koyduğu olay avukatlar tarafından incelenir ve analiz edilir. Olası sonuçları ve alternatif çözümleri bu kişilerle paylaşan avukatlar bu danışmanlık hizmeti karşısında belirli bir ücret talep ederler. Aslına bakıldığında en etkili ve en ucuz hukuksal hizmet olarak kabul edilebilen avukat danışmanlık hizmeti kişileri karşılaşması muhtemel mağduriyetlerden korur ve alternatif çözüm yollarını onlarla buluşturur.

Avukatların bu danışmanlık hizmeti sırasında talep edecekleri ücret Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Ücret Tarifesi tarafından belirlenir. 2022 yılı için belirlenen tarifede avukatların büroda sözlü danışma için talep ettikleri bir saatlik ücret 675 TL’dir. Danışanların takip eden her saat için de 405 TL ödemeleri gerekmektedir.

Avukatlık Danışmanlık Hizmetinin Faydaları Nelerdir?

Önleyici koruyucu hukuk hizmeti kapsamında değerlendirilen avukat danışmanlık hizmetleri, muhtemel sorunların oluşmasını engellemeye ve tedbir almaya yönelik bir hizmettir. Bu hizmet ile hukuki sorunlar henüz ortaya çıkmadan ya da yasal olarak suç kapsamına girmeden önlem alınır ve sorunlar davalaşmadan çözülür. Aynı zamanda büyük mağduriyetlerin oluşmasını engellemek amacıyla da danışmanlık hizmetlerine başvurulabilir. Bunun için boşanma davası açmayı düşünen taraflar boşanma avukatı tavsiye ve önerilerini dikkate almalıdır. Bu sayede oluşacak maddi ve manevi kayıpların belli ölçüde önüne geçilecektir.

Boşanma Davalarında Avukat Ücreti Nedir?

Boşanma davalarında avukat ücretinden bahsederken net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü avukat ücreti farklı pek çok değişkene göre belirlenmektedir. Örneğin anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarında avukatların talep ettiği ücretler farklıyken, avukatların bilgi birikimi ve deneyimi de ücretlendirme üzerinde etkilidir.

Tüm bu değişkenler bilinmesine rağmen avukat ücretleri hakkında hala bazı kafa karışıklıkları bulunmaktadır. Bunları giderebilmek adına bazı örnekler vermek gerekirse; anlaşmalı boşanma avukat ücreti genellikle çekişmeli boşanma davalarına göre daha düşüktür. Çünkü anlaşmalı boşanmalar çoğunlukla tek celsede sonuçlanır ve kısa sürer. Ancak aynı şeyi çekişmeli boşanma davaları için söylemek mümkün değildir.

Eğer konuyu rakam vererek netleştirmek gerekirse anlaşmalı boşanma avukatı ücreti 2022 yılı için asgari olarak 5.100 TL olarak belirlenmiştir. Yani anlaşmalı boşanmayı tercih edecek çiftlerin gözden çıkarması gereken en düşük miktar budur. Elbette ki daha yüksek ücret tarifesiyle çalışan boşanma avukatlarını görmek mümkündür. Ancak belirtilen rakamların altında dava kabul eden avukatlar yasal olarak disiplin suçu işlemiş sayılırlar. Eğer çiftler boşanma davalarına avukatsız olarak katılmak isterlerse bu durumda sadece mahkeme masraflarını karşılamaları yeterli olacaktır. Bu yüzden avukatsız anlaşmalı boşanma ücreti 2022 yılı için belirlenen mahkeme harç ve giderleriyle sınırlıdır.

Belirtilen fiyatların asgari olarak verildiği unutulmamalıdır. Bu sebeple en iyi boşanma avukatı İstanbul avrupa yakası ya da anadolu yakası arayışında bulunan tarafların daha yüksek avukat ücretleriyle karşılaşması mümkündür. Çünkü en iyisini istemek her zaman daha maliyetli olacaktır.

Yüksek Ücret Eşittir İyi Avukat Mıdır?

Yüksek ücretlerin iyi avukatları temsil ettiği tamamen bir yanılgıdır. Elbette ki boşanma davalarında başarılı sonuçlar elde eden avukatlar yüksek ücretlerle çalışmayı tercih edebilir. Ancak yüksek ücret her zaman başarılı avukat demek değildir. Çünkü ücretlendirme aynı anda pek çok değişkenden etkilenebilir. Örneğin; avukatın içinde bulunduğu çevre, uzmanlık alanı, sahip olduğu eğitimler ve çalışmayı tercih ettiği kişiler ücretlendirme konusunda etkilidir. Bu sebeple avukatı fiyatları her sene olduğu gibi değişiklik göstermektedir.

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku