sesli sohbet

Boşnak kurtarma ekibi ‘bu bizi derinden etkiledi’ deyip anlattı tercümanın gözleri doldu

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Bosna Hersek arama kurtarma timi ülkelerine dönüyor. Havalimanındaki uğurlama töreninde, yardım amiri Fahrudin Dobraca’nın “Binanın merdivenlerinde anne, baba ve çocuğunun cesetlerini birbirine sarılmış halde bulduk. Bu bizi derinden etkiledi” sözleri tercümanı ağlattı.

abone

Kahramanmaraş ve Pazarcık’ta meydana gelen 7,7 ve Elbistan’da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından dünyanın farklı yerlerinden arama kurtarma ekipleri afet bölgelerindeki çalışmalarını tamamladıktan sonra 10 ilde yaraların tedavisi için ülkelerine dönmeye devam ediyor.

Depremin ardından Türkiye’ye gelen ve deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Bosna Hersek’ten gelen ekip, ülkelerine dönmeden önce İstanbul Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Bosna Hersek’te afet yardımı eğitimi aldığını ve daha önce tatbikat için Türkiye’ye gelmeyi düşündüğünü söyleyen Bosnalı arama kurtarma şefi Fahrudin Dobraca, 10 vatandaşın cansız, 27 vatandaşın cenazesini çıkardığını söyledi. Dobraca, “20 kişilik bir ekiple buraya geldik. Sizin acınız bizim acımızdır. Bu acıyı, bu felaketi hissediyoruz” dedi.

Birbirlerine sarılarak anne, baba ve çocuğun cansız bedenine ulaştılar.

Arama kurtarma çalışmalarında unutulmayan bir anını anlatan Dobraca, “Enkazda yapılan arama kurtarma çalışmaları sırasında binanın merdivenlerinde anne, baba ve çocuğa ait cansız bedenler bulduk. Bu bizi etkiledi. derinden “Bu acıyı ve bu felaketi derinden hissediyoruz. Biz kardeşiz.” Soruyu Türkçe’ye çeviren Tercüman, gözyaşlarını tutamadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku