sesli sohbet

Brexit’in İngiltere’ye faturası çıkarıldı! Gıda fiyatları yüzde 25 arttı

Brexit, İngiliz ev gıda faturalarına 7 milyar sterlin daha mal oldu.

London School of Economics’in (LSE) Ekonomik Performans Merkezi tarafından hazırlanan bir rapora göre, gıda fiyatları Aralık 2019 ile Mart 2023 arasında %25 arttı.

İngiltere’de gıda enflasyonu Mart’ta %19,2 ile 45 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, Nisan’da sınırlı bir yavaşlama ile %19,1’e geriledi.

Brexit olmasaydı gıda enflasyonunun %30 daha düşük olacağı hesaplandı.

Gıda fiyatları Brexit öncesi Avrupa Birliği (AB) ile benzer bir seyir izlerken, Brexit sonrası gıda fiyatlarında başlayan artış 2023 yılında da devam etti.

Brexit sonrası ticaret engelleri, AB’den ithal edilen gıda için Aralık 2019’dan bu yana İngiliz hane halklarına ek 7 milyar sterline mal oldu.

İngiltere’de bugün açıklanan verilere göre, yıllık enflasyon Nisan ayında beklenenden daha az düşerek %8,7’ye gerilerken, gıda fiyatları enflasyonu %19,1 ile yüksek seviyesini korudu.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, gıda fiyatlarının hızla artmaya devam ettiğini söyledi: “Gıda enflasyonu endişe verici bir seviyede.” (AA) ifadesini kullanmıştı

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Beyaz Saray’dan Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin açıklama
    AK Parti'den Özdağ'ın destek açıklamasının ardından ilk açıklama! AK Parti’den Özdağ’ın destek açıklamasının ardından ilk açıklama!
Ata tecavüz ettiler, iğrenç kahkaha anlarını filme aldılar! Ata tecavüz ettiler, iğrenç kahkaha anlarını filme aldılar!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku