sesli sohbet

Bulgaristan ile Yunanistan arasında Azer doğal gaz aktarım bağlantısı hizmete girdi

Temeli 13 yıl ilkin atılan boru hattı bağlantısının inşaatı, Rusya’nın Ukrayna’ya harp açması ve Bulgaristan’a doğal gaz aktarımını kesmesinden sonrasında Avrupa Birliği’nin (AB) sağlamış olduğu 250 milyon avroluk finansmanı yardımıyla kısa sürede tamamlandı.

Projenin resmen hizmete girmesiyle başkent Sofya’da düzenlenen, ev sahipliğini Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in yapmış olduğu törene AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Şimal Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Romanya Başbakanı Nicolae Çuka ve Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev katıldı.

Von der Leyen, somut inşaatı 10 yılı aşkın devam eden projenin, Bulgar ile Yunan hükümetlerinin çabaları ve AB’nin sağlamış olduğu finansmanı ile nihayet hayata geçirildiğini söylemiş oldu.

“Bu proje Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa için yeni bir son zamanların başlangıcı olarak Avrupa için Rus gazının bağımlılığından kurtuluş olacak.” diyen von der Leyen, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bulgaristan, daha ilkin doğal gaz ihtiyaçlarının yüzde 80’ini Rusya’dan karşılıyordu. Rusya, Ukrayna’ya harp açarken Avrupa’ya da bir enerji savaşı açtı. Bu proje yardımıyla Bulgaristan tüm ihtiyacını karşılayacak, Avrupa’da kış döneminde kafi oranda doğal gaz olacak.”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, projenin, Avrupa’nın güvence kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısında mühim rol oynadığına işaret ederek Cenup Doğalgaz Koridoru’nun da Avrupa’nın başlıca enerji projelerinden biri bulunduğunu söylemiş oldu.

Azerbaycan’ın Hazar bölgesindeki gaz kaynaklarının yanı sıra başka kaynaklar da geliştirdiğine işaret eden Aliyev, “TANAP ve TAP güzergahlarının kapasitesinin artırımı yardımıyla 2027 senesinde doğal gaz ihracatımızı iki kat artıracağız.” dedi.

Aliyev, ülkesinin geliştirdiği yeşil enerji projeleri yardımıyla de yakın bir zamanda Avrupa’nın mühim elektrik ihracatçılarının arasında yer alacağını da sözlerine ekledi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis de somut ticari hayatına başlamış olan projenin yeni bir doğal gaz aktarım köprüsü olarak Avrupa’nın ticari haritasını trajik bir halde değiştirdiğini kaydetti. Son yıllarda tüm Bulgar hükümetleri ile verimli çalıştıklarını belirten Miçotakis, “Azeri gazın bizlere erişmesi Rus gazın pençesini parçalayacak.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Dedeağaç bölgesinde inşa edilmekte olan terminal yardımıyla Yunanistan’ın bölgesel enerji dağıtım kapasitesini de artıracağını özetleyen Miçotakis, “Avrupa, Rusya’nın gaz şantajı karşısında kuvvetli bir ortak politikaya haiz olmalı.” diye konuştu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ise birkaç Bulgar hükümetinin projeye destek verdiğini anımsatarak “Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev, Avrupa’nın oldukca güvenilir bir ortağıdır. Projemiz, bölgemizin enerji haritasını köklü bir halde değiştirecek.” ifadelerini kullandı.

Radev, Bulgaristan’ın Balkanlar’da birinci, Avrupa’da 3’üncü en büyük elektrik ihracatçısı bulunduğunu ve bu alandaki çalışmalarını sürdüreceğini de aktardı.

Romanya Başbakanı Çuka da Rusya’nın doğal gaz piyasasında yarattığı suni açıkların enerji fiyatlarını negatif etkilediğini belirterek “Ülkelerimiz ödevini tam hazırlamalı. Ukrayna, Moldova ve Batı Balkanlar da bu projelerimize güveniyor.” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, bir yıla kadar Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki ara doğal gaz aktarım bağlantısının çalışmalarının da tamamlanacağını bildirdi.

Şimal Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski ise “Pan-Avrupa dayanışma süreci AB karamsarlığını hafifletebilir. Ortak geleceğimiz AB’deyse ‘Birlik İçinde Daha Güçlüyüz’ şeklindeki sloganımıza destek verelim.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku