sesli sohbet

Bulgaristan’da 2 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı imha edildi

(*2*)Bulgaristan Sıhhat Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran, 25 milyon euro tutarındaki 2.1 milyon doz Covid-19 aşısı çöpe gitti.

Abone ol

Vakaların ilk görüldüğü günden bu yana 2 milyonun üstünde insan yaşamını kaybederken, düzgüsel hayata geçiş için son umar aşı emek harcamaları olmuştu.

Bulunan aşılar piyasaya sürülürken, birçok şirket da milyar dolarlık kazanç sağlamış oldu.Firmalardan aşı satın almak için birçok ülke aşı yarışına girmişti.

Bunlardan bir tanesi de Bulgaristan olmuştu. Sadece, Bulgaristan’dan meydana getirilen açıklamada milyonlarca doz Covid-19 aşısı imha edilmiş olduğu duyuruldu.

25 milyon euro değerinde aşı çöpe gitti

Bulgaristan Sıhhat Bakanlığı sitesinde yer edinen verilere nazaran, Bulgaristan’da bugüne dek 25 milyon euro değerinde 2.1 milyon doz Covid-19 aşısını imha edilmiş olduğu yada edileceği açıklandı.

Aşıların son kullanma zamanı geçmiş, kullanılmayan oldukca dozlu şişelerin tam kullanılmaması, kırık şişeler ve yanlış muhafaza şeklinde nedenlerden dolayı imha edilmiş olduğu aktarıldı.

Bugüne dek oldukca sayıda aşı imha edildi

Bulgaristan’da bugüne dek AstraZeneca’dan 689 bin 508 doz, Pfizer/BioNTech’ten 1 milyon 159 bin 628 doz, Moderna’dan 261 bin 828 doz, Janssen’den 4 bin 803 doz, Valneva Austri’dan 9 doz aşı imha edildi.

Bulgaristan, 17 Mayıs 2021’de Pfizer/BioNTech’ten 267 milyon euroya 14 milyon doz aşı alınması mevzusunda anlaşmıştı.

Pfizer/BioNTech, söz mevzusu siparişin 8 milyon 354 bin 768 dozluk kısmını bu yıl Bulgaristan’a teslim edecek.

Bu yıl başka markalardan aşı almayacak

Bulgaristan, bu yıl başka markalardan aşı almayacak. Bulgaristan aşılama mevzusunda Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde son sıralarda yer alırken, Avrupa’da nüfusa oranla Covid-19’a bağlı en oldukca can kaybı yaşanmış olan ülkeler içinde yer ediniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku