sesli sohbet

CDC, 5 ölüm de dahil olmak üzere çocuklarda 100’den fazla hepatit vakasını araştırıyor


Bunların %14’ünün organ nakline ihtiyacı vardı ve beş çocuk öldü.

Neredeyse tüm çocukların -% 90’dan fazlasının – hastaneye kaldırılması gerekiyordu.

CDC’nin bulaşıcı hastalıklardan sorumlu müdür yardımcısı Dr. Jay Butler, CDC ile eyalet sağlık departmanları arasındaki bir ortaklık olan soruşturmanın gelişen bir durum olduğunu vurguladı. Şu anda üzerinde çalıştıkları hepatit vakalarının tümüne nihayetinde aynı şey neden olmayabilir.

Butler, “Bunun gelişen bir durum olduğunu ve anlayışımızı genişletmeye yardımcı olmak için geniş bir ağ oluşturduğumuzu belirtmek önemlidir.” Dedi.

Hepatit veya karaciğerin şişmesi enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, ilaçlar ve toksinlerden kaynaklanabilir. Karaciğere saldırdığı iyi bilinen bir virüs ailesi, hepatit A, hepatit B ve hepatit C’ye neden olur.

Küçük çocuklarda bu vakaları neyin tetiklediği net değil. Butler, viral hepatitin yaygın nedenlerinden bazılarının düşünüldüğünü ancak hiçbir vakada bulunmadığını söyledi.

Adenovirüs, rolü net olmasa da vakaların %50’sinden fazlasında tespit edilmiştir.

Erken hepatit raporları

21 Nisan’da CDC uyarılmış doktorlar Alabama’daki dokuz çocukta sıra dışı hepatit vakaları kümesine.

Doktorlardan ve halk sağlığı yetkililerinden, karaciğer enzimleri yükselmiş 10 yaşın altındaki benzer vakaları olup olmadığını ve hepatitlerinin Ekim ayına kadar geriye gitmesi için açık bir açıklama yapmadıklarını ajansı bilgilendirmelerini istedi.

O zamandan beri sağlık departmanları, olası vakaları belirlemek için eyaletlerinde pediatri uzmanlarıyla birlikte çalışıyor. Cuma günkü haber brifinginde paylaşılan rakamlar, vakalara ilk ulusal bakış.

Alabama, Arizona, California, Colorado, Delaware, Florida, Georgia, Idaho, Illinois, Indiana, Louisiana, Michigan, Minnesota, Missouri, Kuzey Karolina, Kuzey Dakota, Nebraska, New York, Ohio, Pensilvanya, Porto Riko’da davalar soruşturuluyor. , Tennessee, Teksas, Washington ve Wisconsin.

CDC’nin uyarısı takip etti raporlar İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan açıklanamayan hepatitle hastanelere giden çocukların oranı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün Küresel Hepatit Programında kıdemli bir bilim adamı olan Dr. Philippa Easterbrook, 1 Mayıs itibarıyla 20 ülkede salgınla bağlantılı 228 olası vaka olduğunu ve 50’den fazla vakanın araştırıldığını söyledi. brifingde Çarşamba. Bu vakalar arasında bir çocuğun öldüğünü ve yaklaşık 18’inin karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Çocukların çoğu, yorgunluk, iştahsızlık, kusma, ishal, karın ağrısı, koyu renkli idrar, açık renkli dışkı ve ciltlerinde ve gözlerinde sararma gibi semptomlar geliştirdiklerinde sağlıklıydı.

Olağandışı şiddetli karaciğer iltihabı

Minneapolis’teki M Health Fairview Masonik Çocuk Merkezi’nden pediatrik gastroenterolog Dr. Heli Bhatt, CDC’nin soruşturmasının parçası olan iki çocuğu tedavi etti. Güney Dakota’dan 2 yaşındaki bir çocuğa bu hafta karaciğer nakli yapıldı.

Bhatt, çocuklarda karaciğer yetmezliğinin “çok nadir” olduğunu söylüyor. Ve bilim adamları bu salgını izlemeye başlamadan önce bile vakaların yarısı asla açıklanamadı.

Bu çocukları tedavi eden doktorlar, vakalarının göze çarptığını söylüyor.

Çalışanların Ekim ayında vakaları görmeye başladığı Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nde pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Markus Buchfellner, “İlk vaka sırasında bile bunun garip olduğunu düşündüm” diyor.

CDC, çocuklarda olağandışı hepatit vakalarında yeni klinik ayrıntıları yayınladı

“Sonra ikincisi geldiğinde, ‘Tamam, bunun hakkında biriyle konuşmamız gerek’ dedim. Eyalet sağlık departmanı ve CDC ile temasa geçen bölümündeki kıdemli doktorlara ulaştı.

Buchfellner, karaciğer iltihabının çok şiddetli olması nedeniyle vakaların öne çıktığını söylüyor.

Bazen Epstein-Barr ve hatta SARS-CoV-2 gibi yaygın virüsler, bir çocuğun karaciğer enzimlerini biraz yükselterek Buchfellner’ın “küçük hepatit parçaları” dediği şeyi gösterir, ancak çocuklar genellikle vücutları enfeksiyonla savaşırken iyileşir.

“Fakat sağlıklı bir çocuğun, bu çocukların sahip olduğu karaciğer hasarı miktarıyla geldiğini görmek çok garip” dedi.

İlk olarak, UAB, açıklanamayan hepatitli dokuz çocuğu gördü ve dokuzunun hepsinin kanlarında adenovirüs testi pozitif çıktı. Butler, haber brifinginde hiçbirinin hastanede yattıkları sırada Covid-19 için pozitif test etmediğini veya belgelenmiş bir Covid-19 geçmişine sahip olmadığını söyledi.

Bu vakalar bildirildiğinden, Alabama’da iki çocuğun daha kimliği belirlendi. Alabama’nın Kuzey ve Kuzeydoğu Bölgeleri sağlık görevlisi Dr. Wes Stubblefield, vakalarının soruşturma altında olduğunu ve eyaletin toplam sayısının 11’e çıktığını söyledi.

Yaklaşık 100 çeşit adenovirüs vardır. Yaklaşık 50 tanesinin insanları enfekte ettiği biliniyor, bu nedenle uzmanların tüm çocukların aynı olup olmadığını anlamaya çalışmak için virüse daha yakından bakmaları gerekiyordu.

Araştırmacılar, enfekte çocuklarda adenovirüsün genlerini okumaya çalıştığında, sadece beşinin tam bir dizi elde etmek için yeterli genetik materyali vardı. Beşinde de virüs, adenovirüs 41 adı verilen özel bir türdü. Genellikle çocuklarda bazen tıkanıklık veya öksürükle birlikte ishal ve kusmaya neden olur, ancak daha önce sağlıklı çocuklarda karaciğer yetmezliği ile ilişkilendirilmemiştir.

Butler Cuma günü, adenovirüs 40 ve 41’in hepatitle bağlantılı olduğunu, ancak neredeyse yalnızca bağışıklığı baskılanmış çocuklarda olduğunu söyledi.

İngiltere’den ipuçları

Yine Cuma günü, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Kurumu’ndan araştırmacılar, hepatit soruşturmasıyla ilgili güncelleme içeren yeni bir teknik brifing yayınladılar. 163 vakanın 126’sı adenovirüs için test edildi ve 91’i veya %72’si bu patojen için pozitifti.

Araştırmacılar, hastalardan birinden bir adenovirüsün tüm genomunu sıralamaya çalıştılar, ancak bunu yapmak için yeterli virüs içeren bir örnek alamadılar. Genomu kısmen sıralayabildikleri 18 vaka vardı ve bunların tümü, ABD vakalarında bulunanla aynı olan adenovirüs 41F idi.

Birçoğu, vakaların bir şekilde Covid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 ile ilişkili olup olmadığını merak etti.

İngiltere sağlık yetkilileri, çocuklarda hepatit vakalarının adenovirüs ile bağlantılı olabileceğini bildirdi

İngiliz müfettişler hala bu olasılığı incelediklerini söylüyorlar, ancak test edilen 132 hastadan sadece 24’ünde (%18) SARS-CoV-2 tespit edildi.

Rapor, bu vakalarda bir Covid-19 enfeksiyonunun rolünü dışlamadıklarını söylüyor. Belki önceki bir Covid-19 enfeksiyonu, bir şekilde bu çocukları alışılmadık derecede duyarlı hale getirmek için bağışıklık sistemini hazırlamıştır ya da belki iki virüsün birlikte enfeksiyonu karaciğeri bunaltmıştır.

Araştırmacılar ayrıca, hepatitin, çocuklarda çoklu sistem inflamatuar sendromu veya MIS-C olarak adlandırılan nadir bir komplikasyon gibi, bir SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra çocukları etkileyen bir tür sendromun parçası olup olmadığını da bilmek istiyor.

Birleşik Krallık araştırmacılarından başka bir çalışma teorisi, bu çocuklarda, belki de pandemi sırasında normalden daha fazla korundukları için bir tür aşırı veya düzensiz bağışıklık tepkisi olduğudur.

Yine bir başka teori, adenovirüsün, enfekte olan çocukların küçük bir yüzdesinde karaciğer yetmezliğine her zaman neden olmuş olabileceğidir ve bu nadir vakalar, yalnızca olağanüstü büyük bir enfeksiyon dalgasına neden olduğu için ortaya çıkmaktadır.

Ve Birleşik Krallık’taki araştırmacılar, bir tür enfeksiyonun muhtemelen neden olma olasılığı daha yüksek olsa da, hala uyuşturucu, toksin veya belki de çevresel maruziyet için test yaptıklarını söylüyorlar.

Adenovirüs 41’in rolünü sıralamak

Buchfellner, doktorların kafasını karıştıran bir başka şeyin de, Alabama’daki hastaların biyopsileri sırasında alınan karaciğer dokusu örneklerinde değil, kan örneklerinde adenovirüs bulmaları olduğunu söylüyor.

“Dokuzunun hepsinde çok fazla iltihaplanma ve hepatit gösteren karaciğer biyopsileri var. Ama virüsü karaciğerde bulamadık. Virüsü sadece kanda bulduk” dedi.

Güney Dakota’lı bir çocuk olan Bhatt’ın vakası da kanında adenovirüs pozitifti, ancak karaciğerinde pozitif değildi.

Bu durumlardan bir şekilde adenovirüs 41 sorumluysa – ve bu hala büyük bir ihtimal – Buchfellner, bunun neden sadece kanda ortaya çıkıp ağır hasarlı karaciğer dokusunda ortaya çıkmadığını bilmediğini söylüyor. Ama bazı teorileri var.

“Belki de karaciğer, virüsü kanda temizlenmeden önce temizliyordur” dedi. “Ve böylece karaciğerde hasar meydana gelip biyopsi yaptığımızda, bağışıklık sistemi virüsü karaciğerden çoktan temizledi. Ve geriye kalan sadece iltihap.”

İkinci teorisi, karaciğer hasarından virüsün kendisinin sorumlu olmadığıdır, ancak belki de bağışıklık sistemi virüsle savaşmaya çalışırken aşırı tepki verir ve karaciğere zarar verir.

Adenovirüs enfeksiyonları yaygındır, bu yüzden bu hastaların bazılarında virüsü bulmak belki de sadece bir tesadüftür. “Bunun sadece adenovirüs olduğundan %100 emin değiliz. Bilinecek daha çok şey var,” dedi Bhatt.

Aktif soruşturma

29 Nisan’da davalar hakkında açıklamaCDC, “Bildirilen bu vakaların nedeninin adenovirüs olabileceğine inanıyoruz, ancak diğer potansiyel çevresel ve durumsal faktörler hala araştırılıyor” diye yazdı.

Butler Cuma günü yaptığı açıklamada, uzmanların hayvanlara maruz kalma da dahil olmak üzere bir dizi olasılığı değerlendirdiğini söyledi.

“Gerçekten geniş bir ağ oluşturuyoruz ve adenovirüs verilerinin masum bir seyirciyi yansıtıp yansıtmadığı veya adenovirüs enfeksiyonlarını daha önce yaygın olarak görülmeyen bir şekilde ortaya çıkaran kofaktörler olup olmadığı konusunda açık fikirliyiz” dedi. dedim.

Müfettişler, bu haberin ebeveynleri endişelendirebileceğini bildiklerini söylüyorlar.

Butler, müfettişlerin hala bu vakaların çok nadir olduğuna inandıklarını söylüyor. Örneğin, hepatitli acil servislere gelen çocuklarda bir artış görmediler.

“Hâlâ en azından Alabama’daki ailelerimize söylüyoruz – ve diğer aileleri de aynı şekilde teşvik ediyorum – henüz bu konuda fazla endişelenmemelerini.” dedi Buchfellner. “Demek istediğim, günün sonunda, bu hala oldukça nadir bir fenomen.”

Buchfellner, adenovirüslerin genellikle gündüz bakım evlerinde ve okullarda geçtiğini söylüyor. Genellikle birkaç gün mide gribi gibi hissettiren bir şeyden daha kötü bir şeye neden olmazlar.

“Uzun bir süredir ortalıkta ve ortalıkta dolaşmaya devam edecek. Toplamda, dünya genelinde bildirilen yalnızca 200 civarında vakamız var. Yani bu herkesin yapması gereken Covid pandemisi benzeri bir durum değil. Bu konuda gerçekten endişeli olun” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket