sesli sohbet

Çin’in Covid-19 salgını hakkında bildiklerimiz


Bu salgın, önceki daha az bulaşıcı varyant dalgalarından çok daha hızlı yayıldı ve günlük vakalar Şubat ayında birkaç düzineden Salı günü 5.100’ün üzerine fırladı – Wuhan’daki 2020 başlarından bu yana en yüksek rakam.

Rakam diğer ülkelere kıyasla düşük gelebilir, ancak salgın boyunca katı bir sıfır Kovid politikasıyla salgınları ve bulaşma zincirlerini ortadan kaldırmaya çalışan bir ülke için endişe verici derecede yüksek.

Salı günü itibariyle, ulusal başkent Pekin ve Şanghay ve Shenzhen gibi diğer büyük şehirler de dahil olmak üzere ülke çapında 21 il ve belediyede vakalar bildirildi.

Vakalar hala binlerce olabilir, ancak Salı günü 37 milyon kişi karantinaya alındı.

İşte Çin’in salgını hakkında bildiklerimiz.

Bu dalga nasıl başladı?

Doğuda Shandong, güneyde Guangdong ve kuzeydoğuda Jilin dahil olmak üzere ülke çapında birkaç ilde ayın başında vakalar artmaya başladı.

6 Mart’a kadar uzmanlar durumun bazı yerlerde “ciddi” olduğu konusunda uyardılar – ancak devlet tarafından işletilen tabloid, “Çin’in hala onu kontrol etme yeteneğine sahip olduğuna” olan güvenlerini dile getirdiler. Global Times bildirdi zamanında.

Kuzey Kore ile sınır paylaşan Jilin eyaleti, kısa süre sonra bir üniversite kümesiyle önemli bir sıcak nokta haline geldi ve bu durum, sonrasında internette halkın öfkesine yol açtı. karantinaya alınan öğrenciler kampüste tecrit ederken kötü koşullardan şikayet ettiler.

Jilin’de Salı günkü bildirilen enfeksiyonların 4.000’den fazlası bildirildi. Bu salgındaki toplam enfeksiyonların yaklaşık yarısı o ilden geldi — ve oradaki vakalar henüz zirve yapmadı, yetkililer Salı günü uyardı.

Yetkililer ve devlet medyası, ilk birkaç salgının nasıl başladığının hala net olmadığını söylüyor.

Ama birkaç Yurtdışından ithal edilen vakalar ve Omicron varyantının yaygınlığı dahil olmak üzere faktörlerin ülke çapında salgının şiddetini artırdığını söyledi. küresel Zamanlar, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde baş epidemiyolog Wu Zunyou’dan alıntı yaptı.

Hangi varyant yayılıyor?

Omicron bu dalgalanmayı yönlendiriyor. Vakaların bu kadar hızlı yayılmasının ve izlenmesinin daha zor olmasının nedenlerinden biri Omicron’un daha hafif semptomları ve daha kısa kuluçka süresidir. devlet medyasına göre.

Son derece bulaşıcı varyant, ülkedeki baskın tür olarak Delta’nın yerini aldı ve son vakaların yaklaşık %80’ini oluşturdu. Wu, Global Times’a söyledi.
Yeni çalışmalar BA.2 varyantını daha keskin bir odak haline getiriyor
Uzmanların hem BA.1’i — orijinal Omicron’u — hem de BA.2, bir alt değişken İlk olarak Ocak ayında tespit edilen ve laboratuvar testlerinde ilk bakışta diğer Covid varyantlarına benzeyebileceği için “gizli varyant” takma adı verildi.

Birleşik Krallık ve Danimarka’da yapılan erken araştırmalara göre BA.2, BA.1’den yaklaşık %30 daha fazla bulaşıcıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, şu anda ABD dahil düzinelerce ülkede tespit edilen vakalarla dünya çapında yaklaşık 5 Covid-19 vakasından 1’ine neden oluyor. Devlete ait haber kuruluşu CCTV’ye göre, Jilin’deki salgında BA.2 tespit edildi.

Daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığı henüz net değil, ancak bazı araştırmalar, kısmen orijinal Omicron dalgasından çok kısa bir süre sonra ortaya çıktığı için, daha fazla sayıda hastaneye yatış ve ölüme yol açmayacağını öne sürüyor. son enfeksiyon veya güçlendirici çekimler.

Sakinler 14 Mart'ta Çin'in Shenzhen kentinde Covid-19 testi için sıraya girdi.

Hangi kilitlenmeler ve kısıtlamalar var?

Toplamda 37 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan beş şehir, şu anda çeşitli düzeylerde tecrit altında.

Changchun, Jilin şehri, Shenzhen ve Dongguan’daki sakinlerin, temel işçiler ve acil servisler dışında mahallelerini terk etmeleri yasaklandı. Her hanenin her iki ila üç günde bir yiyecek satın alması için yalnızca bir kişiyi göndermesine izin verilir.

Beşinci şehir Langfang, acil durumlar dışında tüm sakinlerin evlerini terk etmelerini yasaklayarak bir adım daha ileri gitti.

İşçiler, 14 Mart'ta Çin'in Qingdao kentinde salgın önleme ve kontrol dezenfeksiyon çalışması yürütüyor.

Bu şehirlerden bazıları toplu taşımayı ve kapalı yemek yemeyi askıya aldı. kapalı okullar ve tüm sakinler için birden fazla toplu test turu yürütüyor. Jilin şehri, sakinleri dışarıda karda sıraya dizilmiş halde gösteren fotoğraflarla Salı günü dokuzuncu test turunu başlattı.

Jilin eyaleti ayrıca, sakinlerin eyaletten ayrılmasını veya eyalet içindeki şehirler arasında seyahat etmesini yasaklayan seyahat kısıtlamaları da uygulamaya koydu.

Ancak CCTV’nin eyalette yalnızca birkaç günlük tıbbi malzeme stoğuna sahip olduğunu bildirdiği için, bu karantinalar hükümet için büyük bir lojistik zorluk da oluşturuyor.

Global Times’a göre, yetkililer şimdi, örneğin Changchun ve Jilin şehrinde geçici tedavi merkezleri inşa etmek ve Covid kontrol çalışmalarına yardımcı olmak için binlerce askeri görevlendirmek gibi zor etkilenen bölgelerde sağlık kapasitesini artırmak için yarışıyorlar.

Çin sıfır Covid’e sadık kalacak mı?

Giderek bulaşıcı varyantlar – Delta, ardından Omicron – 2021’de yayıldıkça, birçok ülke virüsle yaşama lehine katı sıfır Covid yaklaşımını terk etti.

Çin ve toprakları dahil Hong KongAyrıca şiddetli bir dalga geçirenler, en büyük duraklamalardır.

Bazı Çinli liderler ve bilim adamları, Çin’in sonunda stratejiden uzaklaşabileceğini ima etseler de, vakaları sıfıra geri getirme konusundaki mevcut söylem herhangi bir gösterge ise, bu muhtemelen yakın zamanda gerçekleşmeyecek.

Jilin eyaletinin valisi Han Jun, Pazartesi günü yemin etti tüm topluluk aktarımlarını bir hafta içinde sona erdirmek – Çin sosyal medyasında birçok kişi bunu boş bir vaat olarak nitelendirerek alaya yol açtı. Diğerleri, onu ilk olarak yiyecek ve diğer temel ihtiyaç maddelerinin kıtlığı gibi daha acil sorunları ele almaya çağırdı.
Xi'an'ın kaotik kilitlenmesi, Çin'in tavizsiz yukarıdan aşağıya bürokrasisi hakkında ne ortaya koyuyor?
“Xi’an ‘sıfır toplum iletimini’ hedeflediğinde insanların nasıl acı çektiğini bir düşünün” dedi. Bir yorum Twitter benzeri platform Weibo’da.
Xi’an şehri Aralık ayından Ocak ayına kadar bir aydan fazla bir süre boyunca kilitli kaldı ve bazı sakinler yiyecek, adet pedleri gibi temel malzemeleri ve hatta acil tıbbi bakım alamadıklarından şikayet ederek yerel yönetimin işlev bozukluğunun bir resmini çizdi ve ülke çapında halkın tepkisine yol açtı.

Weibo yorumu, “Tamamen hazırlanmak ve ardından kademeli olarak (Covid bulaşmasını netleştirmek) daha iyidir” dedi. “Acele edersek, insanlar acı çeker.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku