sesli sohbet

Çocuğa ait çene kemiği bulundu kilise okulu bahçesi kazıldı kimse bu kadarını beklemiyordu

Kanada’nın Saskatchewan eyaletine bağlı Yıldız Blanket Cree Nation bölgesindeki eski bir yatılı kilise okulunun sahasında meydana getirilen radar araması esnasında 2 binden fazla kalıntı bulunmuş olduğu açıklandı.

Abone ol

Yıldız Blanket Cree Nation bölgesindeki eski Lebret Yatılı Kilise Okulunun sahasında bir süre ilkin başlatılan yere nüfuz eden radar (GPR) araştırmasının birinci aşaması tamamlandı.

Yıldız Blanket’ın Yer Arama Projesi Lideri Sheldon Poitras, basına yapmış olduğu açıklamada, bulunan kalıntıların insan kalıntıları, taş yada tahta parçaları olabileceğini söylemiş oldu.

Çalışmalara başladıkları 2 Ekim 2022’de beş yada altı yaşlarında olan bir çocuğa ait, “125 yaşlarında” olduğuna inanılan bir çene kemiği parçası bulduklarını belirten Poitras, “Bu işaretsiz bir mezarın fizyolojik kanıtıdır.” dedi.

Poitras, arama esnasında yer altı tünelleri ve odaları da keşfettiklerini, minyatür karot matkabı ile kalıntılardan örnekler toplayacaklarını ve teste yollayacaklarını kaydetti.

Kontrol sonunda kalıntıların insan cesedi parçaları olduğu belirlenirse, Lebret Yatılı Kilise Okulu Kanada’da bugüne dek en fazla kayıt dışı mezarın bulunmuş olduğu okul olacak.

Yıldız Blanket Cree Nation Şefi Michael Starr, kalıntıların kayıt dışı mezarlar olduğuna inandığını belirterek, “Bugün kalbimiz ağır, bu çoğumuz için oldukca duygusal bir seyahat oldu. Bu bulgu her şeyi, zihniyetimizi değiştirdi, bir bakıma yaşam biçimimizi değiştirdi.” diye konuştu.

Okul 114 yıl açık kaldı

Lebret Yatılı Kilise Okulu, Saskatchewan’ın başkenti Regina’nın ortalama 80 kilometre kuzeydoğusundaki Lebret köyünde bulunuyor.

Okul ilk olarak 1884’te açıldı ve 1895’te genişletildi. 1951’de okul, lise eğitimi veren ilk yatılı okullardan biriydi.
Ulusal Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu raporuna nazaran okulda yüksek ölüm oranı vardı.

Okul, ilk dokuz senelik faaliyetinin peşinden 71’i yaşamını kaybeden 174 öğrenciyi taburcu ettiğini öne sürdü sadece buna ilişkin detay kayıtlara ulaşılamadı.

Lebret Yatılı Kilise Okulu, 114 yıl etkinlik gösterdikten sonrasında 1998 senesinde kapanmış oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku