sesli sohbet

Covid-19 Canlı Güncellemeler: Vakalar, Aşılar, Seyahat ve Omicron Haberleri


Kredi…Erin Schaff/New York Times

5 yaşından küçük bebekler ve çocuklar ABD’deki son dalgalanma sırasında çok daha yüksek oranlarda koronavirüs ile hastaneye kaldırıldıHastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, pandeminin önceki dönemleriyle karşılaştırıldığında, yüksek oranda bulaşıcı Omicron varyantı baskın olduğunda.

Bu çocukların hastaneye yatışları, 19 Aralık ve 19 Şubat arasındaki Omicron dalgalanması sırasında, döneme göre yaklaşık beş kat daha yüksekti. Delta varyantı baskın olduğunda27 Haziran ve 18 Aralık arasında.

Yoğun bakıma kabul oranları da küçük çocuklar arasında çarpıcı bir şekilde arttı ve bu yılın 8 Ocak’ta zirveye ulaştı.

5 yaşından küçük renkli çocuklar orantısız oranlarda hastanelerde yaralanıyor. Çocukların sadece üçte biri beyaz, yüzde 28’i Hispanik ve yüzde 23’ü Siyahtı. Hispanikler nüfusun sadece yüzde 18’ini temsil ediyor ve Siyah Amerikalılar yüzde 13’ünü oluşturuyor.

(Bu hastaneye yatışların yüzde altısı Asyalı veya diğer Pasifik Adalı çocuklar arasındaydı, nüfustaki temsilleriyle hemen hemen aynı.)

Uzmanlar, beyaz olmayan çocukların daha yüksek oranlarda enfekte olduğunu söylüyor çünkü kamuya açık işlerde çalışan ebeveynlere sahip olma olasılıkları daha yüksek ve yoksulluk içinde ve çok kuşaklı hanelerde yaşama olasılıkları daha yüksek.

Küçük çocuklar için hastaneye yatış oranları, yaşlı Amerikalılar arasındaki oranlara kıyasla hala nispeten düşük olsa da, virüs en küçük çocuklar ve özellikle bebekler için özel riskler oluşturmaktadır.

Omicron döneminde küçük çocuklar arasında hastaneye yatışların neredeyse yarısını temsil eden altı aylık ve daha küçük bebekler en savunmasızlardı. Omicron dalgalanmasının zirvesinde yaklaşık altı kat daha yüksek oranlarda hastaneye kaldırıldılar. Delta dalgasının zirvesi ile karşılaştırıldığında. CDC, iki bebeğin öldüğünü buldu.

Boston Üniversitesi’nde sağlık hukuku, politikası ve yönetimi yardımcı doçenti Julia Raifman, “İnsanlar, özellikle ani dalgalanmalar sırasında, 1 yaşın altındaki çocuklar için oldukça ciddi riskler olduğunu bilmeli ve maruziyeti azaltmak için ekstra önlemler almak isteyebilirler” dedi. Araştırmaya dahil olmayan Halk Sağlığı Yüksekokulu.

18 yaşından küçük 1000’den fazla çocuk pandemi başladığından beri Covid’den öldü5 yaş altı 350 çocuk dahil. Ancak uzmanlar, nadir fakat ciddi bir durum olan multisistem inflamatuar sendromun yanı sıra uzun vadeli etkilerden de endişe duyuyorlar.

CDC araştırması, hastaneye kaldırılan çocukların ve bebeklerin çoğunun – yaklaşık üçte ikisinin – sağlıklı olduğunu ve pandemi boyunca olduğu gibi altta yatan tıbbi sorunları olmadığını buldu.

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 yaşından küçük çocuklar için hiçbir Covid aşısına izin verilmemektedir ve düzenleyici süreç gecikmeler ve aksiliklerle dolu. Halk sağlığı uzmanları, küçük çocuklarla düzenli temas halinde olan herkesin aşı olmasını şiddetle tavsiye etmektedir.

Çalışmanın ilk yazarı Dr. Kristin J. Marks, “Aşı yapılamayacak kadar küçük çocukları korumaya yardımcı olmak için, hamile kadınlar, aile üyeleri ve bakıcılar da dahil olmak üzere beş yaş ve üzerindeki herkes Covid-19 aşıları konusunda güncel kalmalıdır.” CDC ile bir salgın istihbarat servisi görevlisi, bir e-postada söyledi.

15 Mart’ta yayınlanan çalışma, toplama alanları ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu temsil eden 14 eyaletteki ilçelerdeki çocukların hastaneye yatışlarını inceledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku