sesli sohbet

Covid-19 hastalarının yarısı hastaneye yatıştan 2 yıl sonra en az bir semptom gösteriyor: Lancet


YENİ DELHI: Covid-19’dan iyileşen çoğu insan o zamandan beri işe dönmüş olsa bile, hastaneye başvuran hastaların yaklaşık yarısında en uzun takip süresine göre enfeksiyon kaptıktan iki yıl sonra bile en az bir semptom var. The Lancet Respiratory Medicine’de yayınlanan bugüne kadarki çalışma.
Çalışma, fiziksel ve zihinsel sağlığın genel olarak zamanla iyileşmesine rağmen, Covid-19 hastalarının genel nüfusa göre hala daha kötü sağlık ve yaşam kalitesine sahip olma eğiliminde olduğunu söylüyor. Bu özellikle katılımcılar için geçerliydi. uzun CovidHastalığa düştükten iki yıl sonra bile tipik olarak en az bir semptomu – yorgunluk, nefes darlığı ve uyku güçlükleri – olan.
Çalışma, 7 Ocak ve 29 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında Wuhan’daki Jin Yin-tan Hastanesinde 2020’de pandeminin ilk aşamasında ve ardından altı ayda Çin’de SARS-CoV-2 (Covid-19) ile enfekte 1.192 katılımcıyı izledi. 12 ay ve iki yıl.
Coronavirus canlı güncellemeleri
Bulgular, fiziksel ve zihinsel sağlığın başlangıçtaki hastalık şiddetinden bağımsız olarak zamanla iyileştiğini gösteriyor ve %55’i ilk Covid-19 enfeksiyonunun neden olduğu en az bir semptomu iki yılda bildiriyor, bu oran altı ayda %68’e karşılık geliyor.
“İlk hastalık şiddetine bakılmaksızın, Covid-19’dan kurtulanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarında uzunlamasına iyileşmeler oldu ve çoğu iki yıl içinde orijinal işlerine geri döndü. Bununla birlikte, semptomatik sekellerin yükü oldukça yüksek kalmıştır. Çalışmada, Kovid-19’dan kurtulanların, iki yılda genel nüfusa göre dikkate değer ölçüde daha düşük bir sağlık durumu olduğu belirtildi.
Bulgular, uzun süreli Covid’in patogenezini araştırmak ve riskleri azaltmak için etkili müdahaleler geliştirmek için acil bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.
Çin-Japonya Dostluk Hastanesi’nden Prof Bin Cao, “Bulgularımız, hastaneye kaldırılan Covid-19’dan kurtulanların belirli bir kısmı için, ilk enfeksiyonu temizlemiş olsalar da, Kovid-19’dan tamamen kurtulmak için iki yıldan fazla bir süreye ihtiyaç olduğunu gösteriyor” diyor. Çin’de, çalışmanın baş yazarı.
“Kovid-19’dan kurtulanların, özellikle de uzun süreli Covid semptomları olanların devam eden takibi, iyileşme için rehabilitasyon programlarının faydalarının daha fazla araştırılması gibi, hastalığın daha uzun seyrini anlamak için çok önemlidir. Covid-19’a yakalanmış kişilerin önemli bir kısmına sürekli destek sağlamaya ve aşıların, ortaya çıkan tedavilerin ve varyantların uzun vadeli sağlık sonuçlarını nasıl etkilediğini anlamaya açık bir ihtiyaç var” dedi.
Uzun süreli Covid katılımcılarının ruh sağlığı değerlendirmeleri, %13’ünün anksiyete belirtileri gösterdiğini ve %11’inin depresyon belirtileri gösterdiğini gösterirken, uzun süreli olmayan Covid katılımcılarının oranları sırasıyla %3 ve %1 idi.
Yazarlar, çalışmalarının sınırlamalarını kabul eder. Covid-19 enfeksiyonu ile ilgisi olmayan hastanede hayatta kalanlardan oluşan bir kontrol grubu olmadan, gözlemlenen anormalliklerin Covid-19’a özgü olup olmadığını belirlemek zor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku