sesli sohbet

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İHA ve SİHA konusu 6’lı masanın hazımsızlığının son örneği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BTSO Ekonomiye Kıymet Katanlar Ödül Töreni’nde açıklamalarda bulunmuş oldu. Erdoğan, “Mertçe özür dilemek yerine başkalarını suçlama yoluna gittiler. İHA ve SİHA konusu 6’lı masanın yatırımlara yönelik hazımsızlığı ilk değil son örneğidir” şeklinde konuştu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’da muhalefete yönelik sert ifadeler kullandı. 6’lı Masa’nın ülkeye ve millete dair hiçbir imgesel olmadığını belirten Erdoğan, “Bunların tek derdi gel diyince koşa koşa gelen, git diyince tıpış tıpış giden, özgür karar alma kabiliyeti olmayan güdük bir şahsiyeti millete cumhurbaşkanı talibi olarak kabul ettirmektir.” dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Birazcık ilkin 4 kategoride ödül takdim ettiğimiz şirketleri kutluyor, şükranlarımı sunuyorum. Eserleri şehrimize kazandıran bakanlıklarımızı ve belediyelerimizi kutlama ediyorum. Bursa, ülkemizin sembol şehirlerinin başlangıcında geliyor. Öteki şehirlerimiz benzer biçimde Bursa’ya da sık sık geliyor vatandaşlarımızla hasbihal ediyoruz. Projelerimizi yerinde takip ederek, neticelendirilmelerini sağlıyoruz. Buluşmalarla milletimizle olan gönül bağımızı güçlendiriyoruz. Bursa’ya her gelişimizde zamanı önemde birçok yatırımı hizmete açtık. Togg’un üretim tesisini Türkiyemizin hizmetine soktuk.

Bursa’ya hizmet etmeyi sürdüreceğiz. 29 Ekim 2023’de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ikinci asrına merhaba diyeceğiz. Kuvvetli bir birikim ve geleneği ifade eden bir süre dilimidir. Türkiye zamanı bir asra hapsedilemeyecek kadar varlıklı müktesebata haiz bir ülkedir. Jandarmamız 183 senedir, güvenlik teşkilatımız 177 senedir hizmet ediyor. Bursa Endüstri ve Tecim Odamız köklü geçmişiyle şehrin hafızası konumundadır. Milletimizin yaşamış olduğu sıkıntılara ve zorluklara bizzat şahitlik etmiştir. Bu odanın üyeleri Menderes’in başlatmış olduğu kalkınma hamlesinin iyi mi kesintiye uğratıldığını gördüler. 28 Şubat zihniyetinin ekonomiye verdiği zarara şahit oldular. Bursa iş dünyası olarak size ve milletimize bedeller ödeten krizlerle birlikte 20 yılda yakalanan ekonomik ivmeyi de bizzat gördünüz yaşadınız. Türk ekonomisinin neleri başarabileceğini yakından deneyim ettiniz. Siyasal istikrarın tesisi ekonomik gelişme açısından vazgeçilmezdir. Hükümetlerin averaj ömrünün 1.5 yılını bulmadığı atmosferde istikrardan bahsedilemez.

İstikrar vurgusu

Son 20 yıla ülkemizin yazdığı başarı hikayesinin arkasında istikrarın sağlanmış olması vardır. Türkiye terör örgütlerinden darbe girişimlerine kadar onca saldırıya karşın badireleri atlatmayı bilmiştir. Bolu Tüneli benzer biçimde 17 bakan eskiten nice eseri tamamlayarak hizmete sunduk. 3-5 yıl sonrasını görmekten aciz bir ülkeyi, 50 senelik vizyonlar ortaya koyan kapasiteye kavuşturduk. Dünya krizleri konuşurken, biz ihracatta 254 milyar dolara ulaşmamızı, istihdam oranlarını, yüzde 6,2’lik büyümeyi, 46 milyar doları kabul eden gezim gelirimizi, zamanı başarıları konuşuyoruz. Bir dönem krizlerle gündeme gelen Türkiye artık ekonomik büyümesiyle kendinden söz ettiriyor.

“6’lı masanın yatırımlara yönelik hazımsızlığı ilk değil son örneğidir”

‘Türkiye Yüzyılı’mızı inşa edene kadar mücadelemizi sürdürecek evlatlarımıza oldukça daha müreffeh bir ülke teslim edeceğiz. Bilhassa ülkemiz ekonomisi için çarpan tesiri meydana getirecek hamleleri emekleme safhasındayken iyi mi boğulduğunu gördük. Şimdi aynı oyun sergilenmek isteniyor. Müdafa endüstri alanında kopartılan fırtınayı görüyorsunuz. Hiçbir hakikat oranı olmayan ithamlarla firmalarımızı itibarsızlaştırmaya kalktılar. Mertçe özür dilemek yerine başkalarını suçlama yoluna gittiler. İHA ve SİHA konusu 6’lı masanın yatırımlara yönelik hazımsızlığı ilk değil son örneğidir. Üreten, ihraç eden, yatırım icra eden firmalarımızı açıkça tehdit etti. Yurtdışındaki yatırımcılara ‘Gelmeyin’ diyecek kadar ileri gitti. Pek oldukça ihanet derecesinde tehditlerle iftiralarda bulunmuş oldu.

“Türk ekonomisini tehdit edenlere cevabı sandıkta vereceğiz”

Zatın tehditleriyle ilgili özgür piyasa ekonomisi savunucularından bir tek kelime duymadık. Çete yaftası karşısında en sert eleştirinin iş dünyasından gelmesi beklenirdi. Ana para ırkçılığı karşılığında odalar tavır koymalıydı. Yıkım masasının ekonomiden güvenliğe kadar tehdit dozunu artırmasında sessizliğin oranı bulunduğunu düşünüyorum. Seçimler dönüm noktası olacaktır. Türk ekonomisini tehdit edenlere cevabı sandıkta vereceğiz. Ülkemizin yatırımlarını engellemeyi hayal edenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız. Siyasal istikrarsızlık ikliminin tekrardan hortlatılmasına müsaade etmeyeceğiz. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku