sesli sohbet

Cumhurbaşkanı Erdoğan son can kaybı sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin en çok vurduğu illerden biri olan Kilis’te açıklamalarda bulundu.

abone

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının başlıkları:

Kilis bu afetten etkilenen illerimizden biri oldu. Kahramanmaraş merkezli bu afette şu ana kadar ciddi bir can kaybı durumumuz var. Çok sayıda yaralımız var. Kahramanmaraş ve depremin merkez üssü Hatay’daydım. Bu yerleri ziyaret ettim. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise şu ana kadar 16 bin 546 kişiye ulaştı. Yaralı sayımız 66 bin 132. Vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Devletimiz tüm kurumlarıyla tüm illerde yerini aldı. Depremin 13,5 milyon insanın yaşadığı 500 kilometrelik bir yarıçapta etkili olması işimizi zorlaştırdı. Sayıları yüz bini bulan personelimiz şu anda saha hizmetinde. Ülkemizin her ilinden yardım malzemeleri ve gönüllüler illerimize gelmeye devam ediyor.

“1 yılda konutları yapacağız”

Etkileri bu denli derin olan afetlerde kuşkusuz eksiklikler olabilir. Buna rağmen bakanlarımız ve teşkilatlarımız depremzedelere yardım için çaba harcıyor. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız. TOKİ aracılığıyla konutları bir yılda yapacağız. Önce yıkılan şehirlerimizi enkazdan temizleyeceğiz. Müteahhit firmalarımızı kaldıracağız ve müteahhit firmaların orada inşaata başlamasını sağlayacağız. Endişemiz daha önce burada Van, İzmir, Malatya, Elazığ, Antalya, Muğla afetlerinde inşaatları hızla bitirdiğimiz gibi, vatandaşlarımız da 10 ilimizde konutlarına kavuşsun.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku